Yunanistan'a 40 milyar euroluk can simidi

Yunanistan'ın borcu 40 milyar euro siliniyor. 44 milyar euroya çıkarılan mali yardım, taksitlerle verilecek. İlk taksit 34.4 milyar euroyla aralıkta

Yunanistan'ın temerrüde düşmesini önlemek ve Euro Bölgesi'nin dağılma tehlikesinin önüne geçmek amacıyla AB ile IMF arasında sağlanan anlaşma Atina'ya rahat bir nefes daha aldırdı. Euroyu kullanan 17 AB ülkesinin maliye bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği olağanüstü toplantının ardından başlayan görüşme maratonunda nitekim görüş birliği sağlandı. Yunanistan'ın borcunun "yönetilebilir" olması için 40 milyar euronun silinmesine karar verildi. Geçtiğimiz haziran ayından bu yana askıda bulunan ve yılsonuna kadar verilmesi beklenen mali yardım dilimlerinin taksitlere bağlanması konusunda da mutabakat sağlandı.

DÖRT AŞAMALI BORÇ

Bu çerçevede Yunanistan'a yılsonuna kadar toplam 43.7 milyar euroluk kredi dilimleri dört aşamada verilecek. İlk aşamada 13 Aralık'ta 34.4 milyar euro dilimi serbest bırakılacak. Bu dilimin 10.6 milyar eurosuyla kamunun acil ihtiyaçları karşılayacak. 23.8 milyar euro ile Yunan bankalarına sermaye desteği verilecek. Kredi diliminin 9.3 milyar euroluk taksiti 2013'ün ilk üç ayı içinde 3 taksite bağlanacak. Bu taksitler ülkedeki reformalara ve kemer sıkma politikasının sağlayacağı verime göre serbest bırakılacak.

MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ
Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Euro Bölgesi bankaları Yunan devlet tahvillerinin satışından sağladıkları kârları Yunanistan'a "hibe" edecekler. Yunan Başbakanı Andonis Samaras Brüksel'de alınan kararı "Her şey yolunda gitti. Mücadelemizin sonucunda ülkemiz için yeni bir gün doğuyor" şeklinde yorumladı. Ekonomi Bakanı Yannis Stournaras "Yunanistan için önemli bir fırsat doğdu" derken Yunan basını Brüksel kararlarını olumlu ancak temkinli karşıladı. Eurogroup Başkanı Claude Juncker ise alınan kararın siyasi bir karar olduğunu söyledi ve "Konu sadece kimin ne kadar para alacağında değildir" dedi.

SÜRE VERİLDİ
Yunanistan'a getirilen 2014 bütçesini yüzde 4.5 fazla ile kapatması şartı 2016'ya çekildi.
Yunanistan'ın GSYH'ye göre borcunun 2013'te yüzde 190'ına, 2020'de yüzde 124'üne, 2022'de de yüzde 110'a düşürülmesi için toplam borcun 40 milyar euro hafifletilmesine yani silinmesine karar verildi.

BİZE ULAŞIN