Bankalar için son söz söylenmedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, görüşe açılan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'na ilişkin, ''Medyada yer alan haberleri spekülatif buldum. Görüşmeler sürüyor. 'Mutabık kalındı, şu adım atıldı' diye bir şey söz konusu değil'' dedi.

Bakan Yazıcı, ''İpek Yolu Ülkeleri Arasındaki Ticaretin Kolaylaştırılması ve Geliştirilmesinde Gümrük İdarelerinin Rolü'' konulu ''5. Uluslararası Forum''da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı üzerindeki çalışmaların geri dönüşlerinin, bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla da paylaşılacağını anlatan Yazıcı, ''Bakanlıktaki ilgili arkadaşlarımız çalışmaları regüle edecek, sonra benimle brife edecekler, sonra da konuyu tartışacağız, nihai şeklini orada vereceğiz. Daha sonra da Bakanlar Kurulu'na taşıyacağız. Belki ondan önce de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na bir sunum yaparız'' diye konuştu.

Önümüzdeki hafta Bankalar Birliği'nin düzenleyeceği bir forumun açılış kısmına katılacağını dile getiren Yazıcı, ''Forumun amacı bu taslağa son şeklini vermek ya da bu taslağı tartışmak değil. Elbette orada yapılan konuşmaları, tartışmaları da bu kanun taslağının nihai şeklini alması açısından değerlendireceğiz. Medyada yer alan haberleri spekülatif buldum. Görüşmeler sürüyor. 'Mutabık kalındı, şu adım atıldı' diye bir şey söz konusu değil. 2013 yılının ilk çeyreğinde bu tasarıyı Bakanlar Kurulu'na ulaştırmış olmayı hedefliyoruz'' bilgisini de verdi.


ABD'NİN İRAN'A YÖNELİK YENİ YAPTIRIM HAZIRLIĞI

Yazıcı'ya, ABD'nin İran'a karşı yeni yaptırımlar üzerinde çalıştığı ve Türkiye'den doğalgaz karşılığı altın ticaretini önleyecek adımlar atmaya hazırlandığına ilişkin haberler de soruldu.

Bazı konuların çok fazla konuşulmasını doğru bulmadığını belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

''Bunu kendi özeli ve hassasiyeti içerisinde değerlendirmek lazım. Uluorta konuşmanın doğru olmayacağı kanısındayım. Tabii ki ülkeler ihtiyaçlarını karşılayacak. Siz doğalgaz ve petrol bakımında bağımlı durumdaysanız, bunu bir yerden temin edeceksiniz. Bu yerler belli, kendi ülkenizde olan ürünler olsa o zaman durum farklı olur. Biz petrol ve türevleri konusunda dışa bağımlıyız. Bu ihtiyacımızı belli yerlerden karşılamak zorundayız. Ya bunu dostlarımız ekonomik olarak telafi ederler, böyle bir mekanizma geliştirirler, yoksa Türkiye zorunlu durumu dolayısıyla ilişkisini sürdürmek zorunda. Cevabım bu çerçevede kalsın.''

Yazıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''bakanlık sayısının düşürülmesine ilişkin açıklamasına'' hakkındaki görüşünün sorulması üzerine ise, ''Sayın Başbakan'ın görüşü üzerine ben ne değerlendirme yapayım? Başbakanımız öyle ifade etmiş. Detay istiyorsanız Başbakanımız'a soracaksınız'' dedi.

BİZE ULAŞIN