Borsa kralından hediye yalı

ABD finans piyasasında 'Young Turk' olarak tanınan, Wall Street'in çılgın çocuğu Ahmet Okumuş, Feyyaz Tokar yalısını satın aldı. Genç finansçı, 25 milyon dolarlık yalıyı eşi Melis Okumuş'a hediye etti

İstanbul Boğazı'ndaki yalılar 'hediyelik' oldu. Geçtiğimiz günlerde, Boğaz'da toplam 50 milyon dolarlık iki büyük yalı el değiştirdi. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise Feyyaz Tokar yalısının satışıydı. Feyyaz Tokar ve ablası Mualla Ateş'e ait olan, daha sonra Berna, Serra ve Esra Tokar'a miras kalan yalıyı ABD finans piyasasında 'Young Turk' (Genç Türk) olarak tanınan, ünlü borsacı Ahmet Okumuş aldı. Okumus Capital'ın sahibi Ahmet Okumuş, 25 milyon dolara satın aldığı yalıyı eşi Melis Okumuş'a hediye etti. Fon yöneticiliğine 1992'de 15 bin dolarlık sermaye ile başlayan Okumuş, fonun portföyünü 1 milyar dolar seviyesine çıkardı. İngiltere'de yayınlanan "Hedge Funds Review" adlı dergide Okumuş'un şirketinin dünyadaki hedge fonlar arasında 1'inci sırada yer aldığı belirtildi. Anadoluhisarı'nda bulunan, Rumelihisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü manzaralı yalı, 970 metrekare arsa içinde 750 metrekare kullanım alanına sahip.

ÇOLAKOĞLU ALDI
Boğaz'daki diğer operasyon ise Anadoluhisarı'nda bulunan Zarif Mustafa Paşa Yalısı-Haremlik Bölümü'nün satışı oldu. Burası Müflis İşadamı Orhan Aslıtürk'e aitken, İstanbul 3. İflas Müdürlüğü kanalı ile satışa çıkarılmıştı. O dönemde yalı arsasını Deha Menkul Değerler almıştı. Şirket birkaç ay sonra yalı arsasını TEB'in ortaklarından Çolakoğlu ailesine sattı.

SABANCI'YA KOMŞU

25 milyon dolara satışı gerçekleşen Zarif Mustafa Paşa Yalısı'nın Haremlik Bölümü iki parselden oluşuyor. Yalının Selamlık Bölümü ise 2000 yılında 3.5 milyon dolara satın alan Demsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan'a ait. Yalı ayrıca 65 ada, 18 parselde bin 21 metrekare arsa üzerinde, 38 metre rıhtım uzunluğuna sahip. Proje halindeki binanın tahmini 800 metrekare kullanım alanı var.

HER EMLAK DİĞERİNİ KIYMETLENDİRİR
Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan, "Satılan her iki yalı da çok güzel konuma sahip olmalarının yanı sıra, bence Boğaz'da en özel birkaç yalıdan biridir. 'Lüks emlak piyasasında her satılan emlak kalan emlağı kıymetlendirir' prensibinden hareketle bu alım-satımların piyasada emsal fiyatları yukarı doğru taşıyacağını düşünüyorum" dedi.

YALININ İLK SAHİBİ BİLİNMİYOR
Zarif Mustafa Paşa Yalısı haremlik, selamlık ve mehtabiye köşkü olmak üzere üç ayrı bölümden meydana geliyor. Haremin bir kısmı 1918-1919 yıllarında yıkılmış, kalan bölümüne de 1971 yılında bir gemi çarpmış ve böylece harem bölümü günümüze gelememiş. Yalnızca selamlık kısmı gelmiş. Restore edilen bu bölüm iyi durumda. Konu ile ilgili kayıtlarda Zarif Mustafa Paşa'nın yalıyı 1848 yılında satın aldığı, ilk sahibinin kim olduğunun bilinmediği belirtiliyor. Zarif Mustafa Paşa Yalısı'nın Haremlik Bölümü Ferruh Bey Yalısı olarak da bilinmekte olup, 1972 yılında gemi çarpması sonucu bugün arsa boş durumda ve 'Korunması Gereken Eski Eser' niteliğinde.

BİZE ULAŞIN