İstanbul Finans Merkezi olmaya yakın

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türk ekonomisindeki hızlı gelişmenin, kredi notundaki yükselişin ve Finans Merkezi Eylem Planı'ndaki gerçekleşmelerin İstanbul'u ''Finans Merkezi'' hedefine daha da yakınlaştırdığını bildirdi.

Akbank açıklamasına göre, dünyanın seçkin ekonomi ve finans yayınlarından Financial Times'ın düzenlediği ''Uluslararası Finans Merkezleri Zirvesi'', Londra'da gerçekleştirildi. Farklı ülkelerden düzenleyici kurumların temsilcilerini ve önde gelen uluslararası bankaların yöneticilerini buluşturan zirveye, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de konuşmacı olarak davet edildi.

Zirvede ''İstanbul-Yükselen Uluslararası Finans Merkezi'' konulu bir konuşma yapan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, dünyanın önde gelen finans temsilcilerine Türk ekonomisinin başarılı büyüme performansı, Türk bankacılık sektörünün gücü ve büyüme potansiyeli, İstanbul Finans Merkezi'ne yönelik çalışmalar ve şehrin Finans Merkezi olma yolunda sunduğu avantajlara ilişkin değerlendirmelerini anlattı.

Türk ekonomisinin son dönemde çok daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme performansı gösterdiğini vurgulayan Binbaşgil, ''Eskiden ekonomimiz inişli çıkışlı bir grafik çizerdi. Ancak 2001 sonrası mali disiplini yakalayan, bankacılık sektörünü başarıyla yeniden yapılandıran ekonomimiz sağlıklı bir yapıya kavuştu. Yaşanan son global çalkantı karşısındaki güçlü duruşumuz ve kredi notumuzun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi bunun en önemli göstergesi. Yurt dışına çıktığımızda yatırımcıların ülkemize yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu atılımlardan bir Türk vatandaşı, bir bankacı olarak gurur duyuyorum'' ifadelerini kullandı.


''TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ BÜYÜMESİ FİNANS MERKEZ OLMA YOLUNDA AVANTAJ''

Türkiye'nin güçlü ve sürdürülebilir büyüme performansının, İstanbul'a Finansal Merkez olma yolunda önemli avantaj sağladığını dile getiren Binbaşgil, şunları kaydetti:

''Bugün karşımızda rotasını 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisi içinde yer almaya çevirmiş bir Türkiye var. Ülkemiz bölgesinde köklü, istikrarlı birkaç demokrasiden biri. 19 Avrupa ülkesinin toplamından daha büyük bir nüfusa sahip İstanbul ise Türkiye'nin finans merkezi konumunda. 44 üniversiteye, 200 hastaneye sahip İstanbul'dan bugün 189 farklı noktaya uçuş imkanı var. Toplam milli gelirimizin yüzde 22'sini İstanbul karşılıyor. Şehir, toplam geliri 25 trilyon dolar olması beklenen ve 1,5 milyar seviyesinde müşteri potansiyeli bulunan pazarlara yakınlığı ile de kilit bir konumda bulunuyor. Böylesi önemli avantajlar ve kolaylıklar İstanbul'un finans merkezi olması yönünde elini güçlendiriyor.

Kamu ve özel sektör işbirliğinde İstanbul'un bir finans merkezi olarak öne çıkması için şu ana kadar önemli çalışmalar yapıldı. Dünya ekonomilerinin sorunlarla uğraştığı bir zamanda İstanbul'u finans merkezi olarak daha güçlü şekilde konumlandırmak için önümüzde bir fırsat penceresi var. Şehir 2012 Uluslararası Finans Merkezleri Endeksi'nde bir yılda 10 basamak birden yükseldi. Sermaye piyasaları, hukuki sistem, vergi sistemi ve altyapı alanlarında yapılacak reformlar, İstanbul'un bu yarışta daha da öne geçmesine olumlu katkı sağlayacak.''

BİZE ULAŞIN