Kredi kartını yatırım aracı yaptı

Üstü Kalsın uygulamasıyla kredi kartı ve yatırım hesabı bulunan müşterilerine kredi kartlarıyla yaptıkları alışverişler üzerinden tasarruf yapma imkânı sağlayan İş Bankası, müşterisi adına yatırım fonu alıyor

Toplumun her kesiminde tasarruf bilincinin yerleşmesi ve gelişmesine katkı sağlamak için müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda farklı ürün ve hizmetler sunan İş Bankası'nın, çok çeşitli ürünlerden oluşan geniş bir yatırım ürünleri yelpazesi bulunuyor. Tasarruf sahipleri banka aracılığıyla tasarruflarını risk/ getiri öngörüleri doğrultusunda Vadeli TL/YP Hesap, Şubesiz Vadeli Mevduat, Sabit Hesap, Değişken Hesap gibi ürünlerin yanı sıra yatırım fonları, anapara korumalı yatırım fonları, bono, tahvil, hisse senedi, altın, repo, bireysel emeklilik gibi ürünlerde değerlendirebiliyor. Bankanın yetkilileri banka bonosu ve tahvillerinin 2010 yılının son çeyreğinden itibaren, sabit getirili menkul kıymetler arasında önemli bir yatırım aracı olarak öne çıktığı bilgisini veriyor. Altın ve altına dayalı ürünlerin de son dönemlerde müşterilerden büyük ilgi görmeye başladığını belirten yetkililer, Türkiye'nin tasarruf kültüründe önemli yer tutan altın yatırımının, büyük ölçüde bankalar aracılığıyla yapılmaya başlandığını söylüyor. İş Bankası, geçen sene başlattığı "Maximum Tasarruf Harekâtı" ile kredi kartı sektöründe ilk kez, kredi kartını tasarruf ürünleri ile ilişkilendirerek alışverişlerde fırsatlar sunan kredi kartının, aynı zamanda yatırım yapma imkânı sağlayan bir tasarruf aracı olarak da kullanılabileceğini gösterdi. Maximum Tasarruf Harekâtı kapsamında kredi kartı müşterilerini tasarruf yapmaya teşvik eden Kumbara Fonu ve Maksimum Emeklilik kampanyalarının yanı sıra sektörde bir ilk olan Üstü Kalsın uygulaması da hayata geçirilmiş durumda.

YATIRIM FONU ALINIYOR

Maximum Tasarruf Harekâtı'nın ilk adımı olarak 2001 yılının Mayıs ayında müşterilere sunulan Kumbara Fonu ile müşteriler çocukları adına hesap açar a k kredi kartlarıyla Kumbara Fonu alım talimatı verdiklerinde düzenli olarak çocuğun hesabına fon alabiliyor. Harekâtın ikinci adımı Üstü Kalsın hizmeti de Temmuz 2011'de Türkiye'de bir ilk olarak başlamış. Üstü Kalsın talimatı bulunan İş Bankası kredi kartlarının dönem borçları, hesap kesim tarihinde müşterilerin önceden belirleyeceği bir üst tutara yuvarlanarak, yuvarlama işleminden oluşan fark, hesap özeti borcunun son ödeme tarihinde müşterinin yatırım hesabına aktarıyor ve bu tarihte müşteri adına otomatik olarak yatırım fonu alınıyor. Böylelikle İş Bankası kredi kartı ve yatırım hesabı bulunan herkes, kredi kartlarıyla yaptıkları alışverişler üzerinden tasarruf yapma imkânı bulabiliyor. Maksimum Emeklilik Kampanyası ile de müşteriler bireysel emeklilik hesabı açtırabiliyor, katkı payı ödemelerini her ay düzenli olarak kredi kartından ödeyebiliyor.

"BES GELİŞTİRİLMELİ"
Merkez Bankası'nın 17.12.2010 tarihinde bankacılık sisteminde kaynakların vadesinin uzatılması yoluyla vade uyumsuzluğunun azaltılmasına yönelik olarak zorunlu karşılık oranlarında yapmış olduğu düzenlemeyle birlikte, 2011'den itibaren sektör genelinde mevduatın ortalama vadesi bir aydan daha uzun bir süreye çıktı. İş Bankası'nda 1-3 ay arası ve 3-6 ay arası vadeler müşteriler tarafından daha çok tercih edilen vadeler. Tasarruf teşvik paketiyle bankalardaki mevduatın vadesinin daha da uzatılmasını sağlamak için faiz ve stopaj avantajları getirilmesinin planlandığını söyleyen banka yetkilileri, "Böylece bankacılık sisteminde uzun vadeyi cazip kılacak şekilde uzun vadeli mevduat ürün yelpazesi genişletilebilecek ve mudilerin alışkanlıkları uzun vadeli yatırım yönünde değiştirilebilecek" diyor. Yetkililere göre Türkiye'de tasarruf eğiliminin artması, gelir artışı eşliğinde güven ortamının oluşmasıyla birlikte, ihtiyati tasarruftan ziyade yaşlılık dönemine yönelik düzenli birikimlerin ön plana çıkmasıyla yakından ilişkili. "Kamu eliyle toplumda tasarruf bilincinin geliştirilmesi için finansal okuryazarlık eğitimine önem verilmeli. Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) geliştirilmesi, yastık altı tasarrufların finansal sisteme aktarılması, bankaların ve özel sektör firmalarının bono ve tahvil ihraçlarının yaygınlaştırılması, uzun vadeli tasarruf ürünlerine vergi teşvikleri getirilmesiyle birlikte kurumsal yatırımcıların da teşvik edilmesi suretiyle sermaye piyasasına derinlik kazandırılmalı" diyen yetkililer, bunun orta ve uzun vadede tasarruf eğilimini artırıcı yönde etkisi olacağı görüşünde.

BİZE ULAŞIN