Bankalar % 10 büyür

TBB Başkanı Aydın, bankacılık sektörünün her yıl yüzde 10'un üzerinde büyüyeceğini söyledi. Bu Türkiye büyümesinin 2.5 katına denk geliyor

Dünyada yaşanan küresel kriz nedeniyle dev bankalar arka arkaya zarar yazarken, Türk bankaları büyümeye devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Türk bankacılık sektörünün büyümesi ortalama yüzde 10'un altında olmayacak. Bunu her yıl görebileceğiz. Bu çok rahat ulaşabileceğimiz bir rakam. Çünkü hâlâ banka olmayan ilçeler var" diye konuştu.

TÜRKİYE PARLAYAN YILDIZ

Aydın, bankacılık sektörünün krizde sağlam bir duruş sergileyerek, dünyaya örnek olduğunu kaydetti. Bunun siyasi ve ekonomik istikrarla sağlandığını söyleyen Aydın, şunları söyledi: "Sektör geçmişten ders aldı. Türkiye'ye olan güvenin altını çizmek gerekiyor. Bankacılığın makro verilerine baktığımız zaman toplam aktiflerin milli gelir içindeki payı yüzde 95'ler seviyesinde. Kredi payına bakıp o rasyolarla Batı'yı kıyasladığımız zaman, Türkiye'de gidilecek çok yer olduğunu görüyoruz. Ülke olarak demografik yapımız da buna çok uygun. Türkiye şu anda parlayan bir yıldız."

SORUNLU KREDİLER % 3
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin notunu 'yatırım yapılabilir' seviyeye çıkardığını hatırlatan Aydın, "Bunlar bankacılığa olan talebin devam etmesini sağlayacak" dedi. Son dönemlerde piyasalarda oluşan not artış beklentilerini de değerlendiren Aydın, "Türkiye bir not daha alırsa, bizim eurobond ihraçlarından kaynaklanan ve 0.50 gibi sermaye yeterliliğimizi etkileyen konu da ortadan kalkacaktır" diye konuştu. Sorunlu kredilerin toplam krediler içindeki payının yüzde 3 olduğunu söyleyen Aydın, "Bu yönetilebilir bir oran. Kredi geri dönüşlerinde her zaman ufak tefek kayıp-kaçaklar oluyor. Bu sektörün mali yapısını asla tehdit etmiyor" dedi. Rekabet Kurumu'nun bankalara yönelik incelemelerini de değerlendiren Aydın, şunları söyledi: "Aynileşmeyi hiçbir zaman savunmadık. Bu konuda 'şeriatın kestiği parmak acımaz' diye bir deyim vardır. Geçmişte olduğu gibi makul bir seyir içerisinde, bankacılık sektörünün de hayatını devam ettirecek tarzda bir sonucun çıkacağını temenni ediyoruz." Yeni Tüketici Yasası'ndaki 31 kalemden alınan işletim ücretleri konusunda da açıklama yapan Aydın, "Bu kalemi ortadan kaldırmayan, ama kalemi daha sağlıklı, adil, objektif çalışmasını sağlayacak bir düzenlemenin yapılacağını bekliyoruz" dedi.

BUGÜNDEN YARINA BANKA SAYISI ARTMAZ
Hüseyin Aydın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin'in "49 olan banka sayısı 60'a ulaşabilir" açıklamasını da değerlendirdi. Aydın, "Piyasada bugünden yarına 49 bankadan 60 bankaya çıkacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sayın Başkan, Türk bankacılık sektörüne olan talebi kastediyor. Yeni rakiplerin gelişi bizim reddetmeyeceğimiz bir konudur" dedi.

BİZE ULAŞIN