TÜSİAD uzayda

ABD ve Fransa'da başlayan, Başbakan Erdoğan'ın "Neden olmasın" açıklamasından sonra Türkiye'de de tartışılan "zengine ek vergi" konusu TÜSİAD'ın gündemine giremedi. Patronlar Kulübü, vergi cennetlerindeki 158 milyar dolarlık zulalardan da habersizmiş

Dünyada ve Türkiye'de ekonomik gündemin en önemli maddelerinden biri haline gelen "Süper zengine yüksek vergi" konusu, üyeleri arasında Türkiye'nin en zengin işadamlarını barındıran Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın gündemine giremedi. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sinyalini verdiği ve Maliye Bakanlığı'nın yeni Gelir Vergisi Kanunu'nda çalışma yaptığı zengine fazla vergi konusunun gündemlerine girmemesinin nedenini "Biz gündem konularını dönem başında belirliyoruz. Bu yüzden şu anda böyle bir madde yönetim kurulumuzun çalışma alanında bulunmamaktadır" dedi. Başkan Boyner, Türk zenginlerinin yurtdışına kaçırdığı ve 'zula' olarak bilinen 158 milyar dolarlık off-shore hesapların TÜSİAD'ın yıllardır bahsettiği 'kayıtdışılık'la ilişiği olup olmadığı sorularına ise "Konuların kurumsal olarak ilişkisizliği nedeniyle değerlendirme yapmamız olanaksız" yanıtını verdi.

GÜNDEMİMİZ DEĞİL

SABAH'ın "TÜSİAD'ın gizli gündemi patronlara yüksek vergi" haberinin ardından konuyla ilgili olarak bağlantıya geçtiği TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, gazetemizin yolladığı sorulara önceki gün cevap verdi. SABAH'a 'zengine yüksek vergi' konusunda görüş veren TÜSİAD üyelerinin aksine Başkan Boyner, konunun gündemlerinde olmadığını belirtti.

Bu soruları tanıyamadı
TÜSİAD Başkanı Boyner, vergi adaleti ve kayıt dışıyla mücadele konusunda vurgu yaparken, SABAH'ın patronların vergiden kaçırmak için yurtdışındaki off-shore hesaplara sakladığı 158 milyar dolarlık zulanın vergi kaçırma ve kayıtdışı olup olmadığı yönündeki sorularını ise yanıtsız bıraktı. Boyner, SABAH'ın "Dar gelirli yerine zengine daha çok verginin toplumsal tansiyonu düşüreceğini ve kamuoyu vicdanını rahatlatacağını düşünüyor musunuz? Zenginlere getirilmesi düşünülen vergi artışını 'servet vergisi' olarak mı algılıyorsunuz? İngiliz Vergi Adaleti Kurumu'nun yaptığı 'Türkler'in yurtdışında 158 milyar doları var' tespitine ne kadar katılıyorsunuz? Vergi cennetlerindeki zulaların ortaya çıkarılmasının Türk ekonomisi açısından getirisi ne olabilir?" sorularını "Bu konularla ilgili bir değerlendirme yapmamız, konuların kurumsal olarak ilişkisizliği nedeniyle olanaklı değildir" diyerek yanıtlamadı.

Dolaylı vergiden şikâyetçi
Boyner, TÜSİAD Yönetim Kurulu olarak vergi konusunda yapılan çalışmaların temel hedefinin, vergi sisteminin piyasa etkinliğini artıran ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyen yalın ve hukuken daha güvenlikli bir yapıya kavuşturulması olduğunu söyledi. Boyner "Ayrıca, vergi sistemi ve kayıt dışı ekonomi arasındaki yakın ilişki nedeniyle, bu çalışmalarda kayıt dışı ile mücadele konusunda yeni yaklaşım olanakları ele alınmaktadır" dedi. Türkiye'de, vergi sisteminin giderek daha yüksek oranda dolaylı vergilere dayalı hale geldiğini belirten Boyner, bunun da vergi adaletine, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çabalarına ve rekabete dayalı liberal piyasa ekonomisine önemli ölçüde zarar verdiğini söyledi. Dolaylı verginin sürdürülebilir nitelikte olmadığını belirten Boyner, Türkiye'nin kayıt dışı ekonomilerde sistem dışında kalan potansiyel mükellefleri kayıt içine alması gerektiğini bunun için de reformların hayata geçirilmesinin acil ihtiyaç olduğunu kaydetti.

SABAH DEFALARCA YAZDI
SABAH hem ABD ve Fransa'daki gelişmeleri hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Zengine vergi neden olmasın" sözleriyle Türkiye gündemine giren "zengine ek vergi" konusunda defalarca haber yapmıştı.


BİZE ULAŞIN