ATO'da seçim bilmecesi

ATO'da dün seçim bilmecesi yaşandı. YSK bir komitenin seçimini iptal edince ortalık karıştı. Önce oda seçimlerinin yenileneceği belirtildi. Daha sonra ATO açıklama yaparak durumu yalanladı

Cumartesi 25.05.2013
Son Güncelleme: Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) dün seçim şoku yaşandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANFA şirketinin olduğu listenin 3 oy farkla kazandığı 64 nolu meslek komitesi seçimlerini "Tam kanunsuzluk hali" nedeniyle iptal etti. YSK seçimlere "iptal" derken, ATO ise tam tersi bir açıklama yaptı. Odadan yapılan açıklamada, seçimlerin genelinde kanunsuz bir tarafın olmadığı belirtildi. Bu açıklamadan sonra gözler, seçimin tamamının iptal edilip edilmeyeceğine çevrildi.

YETKİSİZ OY KULLANIMI

Olay işadamı Cengiz Topel Yıldırım'ın YSK'ya başvurusuyla başladı. İşadamı, seçimlerde yetkisiz oy kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptali için YSK'ya başvurdu. YSK da itirazı kabul ederek hem komitenin hem de meclis üyeliği seçimlerinin iptaline karar verdi. Böylece yetkisiz olduğu halde verilen 8 oy geçersiz sayılınca aralarında Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanvekili Seyfi Saltoğlu'nun da bulunduğu 3 kişinin üyeliği düştü. Yetkililer "Seçimlerin iptali gerekiyor" dedi.