Trakya'ya 10 milyar TL'lik proje

Cumartesi 25.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 25.05.2013 20:57
ABONE OL
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Trakya Gelişim Projesi (TRAGAP) ile ilk adımda yaklaşık 10 milyar TL'lik yatırım yapılacağını belirterek, "Sizlerden aldığımızı sizlere hizmet olarak sunuyoruz dedi.

Kırklareli'de Ergene Hayata Dönüyor Projesi kapsamında 53 milyon TL'yi mal olan 15 atık su arıtma tesisinin açılışını yapan Bakan Eroğlu, Kırklareli'ne müjdelerle geldiğini ifade ederek, "Kırklareli'ne müjdelerle geldik, tam 48 tane müjde var Kırklarelililere. Bunların toplam yatırım maliyeti 315 milyon TL. Kırklareli'nde ne kadar gölet, sulama tesisi, dere ıslahı, atık su arıtma tesisi bakanlığımız ile ilgili ne yatırım gerekiyorsa tamamı yapılacak dedi.

2013-2014 yılında Kırklareli'nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı açısından yatırımlarda büyük bir hamle yapacaklarını belirten Eroğlu, "Trakya çok önemli. Maalesef Trakya geçmişte unutulmuş, imal edilmiş. Özellikle Başbakanımızın Trakya'ya karşı ayrı bir sevgisi var. Bir de gönül bağı var. Bu yüzden Başbakanımız buraya çok önem veriyor. Dedi ki 'Yatırımlar için endişe etmeyin, kesenin ağzı açık' diye söyledi. Kırklareli'nde kesenin ağzını açıyoruz ve projelerimiz ile rüzgar, fırtına gibi eseceğiz diye konuştu.

Eroğlu, Trakya için büyük bütçeli Trakya Gelişim Projesi'ni (TRAGAP) hazırladıklarını ifade ederek, "Trakya içinde çok büyük bir proje hazırladık. Trakya Gelişim Projesi hazırlandı. TRAGAP projesi ile yaklaşık olarak ilk adımda 10 milyar TL yatırım ile Trakya'ya giriyoruz. Sizlerden aldığımızı sizlere hizmet olarak sunuyoruz. Ergene'nin kurtarılması çok önemli. Başbakanımız dedi ki 'Ergene'nin durumu ne olacak' dedi. Bende 'Atık su tesislerini biz yapmıyoruz, belediyeler yapacak' dedim. Biz sadece ceza keseriz dedim. Başbakanımız, 'Ceza kesmek ile bu iş olmaz, Ergene'yi kurtaracaksın' dedi ve çalışmalarımıza hemen başladık. Ergene projesi ile 15 tane dev paket ile bütün Ergene havzasındaki çalışmaları ele aldık şeklinde konuştu.