Azerbaycan'la serbest ticaret yakında başlayacak

Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye İş Forumu'nda konuşan Çağlayan, "Azerbaycan ile STA yolda. Birlikte 4'üncü ülkelerde işbirliği yapalım" dedi

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Türkiye ekonomik performansı ve yatırım yapılabilir notuyla dünyada takdir toplarken, bölge ülkelerinin de ilgi odağı oldu. Dünyanın en çok büyüyen ekonomilerinden olan Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan, bu başarıyı dördüncü ülkelere birlikte taşımak için de kolları sıvadı. Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye İş Forumu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Dünya son 100 yılın en büyük küresel krizini yaşadı. Bu üç ülke krize kafa tuttu. Hatta krizi fırsata çevirdi" diye konuştu.

440 MİLYAR DOLARLIK HACİM
Üç ülkenin ticaret hacminin 440 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, "Amacımız 4'üncü ülkelerde işbirliği yapmak" dedi. Gürcistan Ekonomi Bakanı Georgi Kvirikasvili ise vergilendirme ve gümrük ilişkilerini kolaylaştırdıklarını söyledi. Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafa da, elektrikte işbirliğinin artırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı tecavüzün kendi ülkesini uçuruma sürüklediğini vurguladı.

NE KADAR ERKEN O KADAR İYİ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bakan Çağlayan, "Azerbaycan'la Serbest Ticaret Anlaşması (STA) olacak mı" sorusuna şu yanıtı verdi: "Azerbaycan'la ticaret anlaşmasını yeniden görüştük. Serbest ya da tercihli ticaret anlaşması yapılması konusunda çalışmalara başladık. Ne kadar erken yaparsak iki ülke açısından o kadar iyi olacak."