Çarşı çözümle coştu

Çözüm süreci bölge esnafına ilaç gibi geldi. Terör nedeniyle askerliğini kışlada geçiren 100 bin Mehmetçik, çarşıya çıkınca kepenk kapatma aşamasına gelen esnafın işleri açıldı

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Çözüm süreci Doğu'daki esnafın yüzünü güldürdü. Terör nedeniyle kışlalarından dışarı çıkamayan askerler, çözüm sürecinin ardından çarşı iznine gitmeye başlayınca, kepenk kapatma aşamasına gelen esnafın işleri açıldı. Başta Diyarbakır, Muş ve Tunceli gibi terörün yoğun olduğu illerde 15 aylık askerlik süresince Mehmetçikler çarşı iznine çıkamıyordu. Çözüm sürecinden sonra bölgede sayıları 100 bini bulan askerlerin bir kısmı hafta sonu kışla dışına çıkıyor, bir kısmı da çarşı izni emrini bekliyor.

100 BİN YENİ MÜŞTERİ

Günlerce kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın sayıları yüzbinleri bulan yeni müşterileri ekonomide canlanma yaratıyor.

MÜJDE BEKLİYORLAR

Son dönemdeki gelişmelerin ardından Siirt'teki askerler iki haftada bir, Mardin'de ayda bir, Batman'da ise kısmen çarşı iznine çıkmaya başladı. Hakkari, Şırnak ve Tunceli'deki askerlere ise henüz izin müjdesi gelmedi. Bölgedeki komutanlar önümüzdeki günlerde bu illerdeki askerlere çarşı izninin gelebileceğini söyledi. Bölge esnafı ve yerel yöneticiler, terörün bitmesini en çok kendilerinin istediğini belirterek, "Süreci sonuna kadar destekliyoruz. Bu işin başlamasından sonra bölge ekonomisinde gözle görülür iyileşme oldu" diyor. İşte Mardin'den Tunceli'ye esnafın görüşleri:

Askerin % 50'si izne çıkıyor
Mehmet Beşir Ayanoğlu-Mardin Belediye Başkanı:
İlçelerimizde çarşı izinleri artık sınırlandırılmıyor. Henüz oran yüzde 100'e ulaşmasa da askerlerin yüzde 50'sinin çarşı izni başladı. Bu yüzde 80'lerin üzerine çıkar.

2004'ten beri işler kötü gitti
Yücel Uğur-Lokanta İşletmecisi:
Şırnak'ta 2004'ten bu yana askerler dışarıya çıkmıyor. Sadece 2 yıl önce 1-2 haftalığına izin aldılar. Daha sonra kepenk kapatma olayları çıktı. O günden sonra askerler çarşıya çıkamıyordu.

15 ayı kışlada geçirdiler
Heşar Haşimoğlu-Şırnak Esnaf Odası Başkanı:
Askerler 15 ay kışladan çıkamıyordu. Mehmetçiklerin çarşı iznini kullanmaya başlaması ilimizin ticaretine katkı sunacaktır.

Esnaf alışverişten oldukça memnun
Doğan Gazan-Mardin Esnaf Odası Başkanı:
İlimizde çok güzel gelişmeler oluyor. Çözüm süreciyle birlikte herkeste gözle görülür bir rahatlama sağlandı. Askerler çarşı izinlerine çıkıyor. Esnafımız da bundan memnun.

Askeri daha sık görüyoruz
Abdurrezak Yıldırım- Market sahibi:
Mardin'de eskiden sokakta askerleri göremiyorduk. Şimdi daha sık karşılaşıyoruz. Askerlerin her hafta izne çıkmasını istiyoruz.

Tunceli çarşı izni istiyor
Hıdır Belice-Tunceli Esnaf Odası Başkanı:
Askerler Tunceli'de 6 yıldır çarşıya çıkarılmıyor. Çarşı izinlerinin burada da uygulanmasını istiyoruz. Bu esnafı da rahatlatır.


Nasrettin GÜNEŞ-Ercan TOPAÇ- Sekvan KÜDEN-Barış ARSLAN-Ekrem ARSLAN-SABAH