Kadın üreticilere pozitif ayrımcılık

Türkiye İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu (BPW), kadın üreticileri desteklemek üzere kolları sıvadı. Başkan Arzu Özyol, büyük zincirlerin kadın üreticilerden mal alması için sözleşme imzalayacaklarını söyledi

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler (BM) destekli Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC), Küresel İlkeler Sözleşmesi'nden yola çıkarak kadınların iş hayatında pozitif ayrımcılıkla güçlendirilmesi için dev bir anlaşmaya imza attı. Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri'nin beşinci maddesinden yola çıkan ITC, Latin Amerika'daki kahve zincirlerinin sadece kadın üreticilerden ürün almalarını sağladı. Bunun için kurulan Women Cafe Aliases (Kadın Kahve Birliği) dev zincirlerle yıllık 300 milyon dolarlık anlaşma yaptı.

SIRA TÜRKİYE'DE

Türkiye'de BM desteğiyle hareket eden Türkiye İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu'nun (BPW) amacı da, ITC'nin dünya çapındaki kadın girişimcilerle ilgili yaptığı toplantıyı İstanbul'a çekmek. BPW Kurucu Başkanı Arzu Özyol, "Organizasyonun 4'üncüsünü Türkiye'de yapmak üzere girişimlere başladık. Söz aldık da diyebilirim" dedi. Sözleşmeye Türkiye'den 52 şirketin imza attığını belirten Özyol, konunun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da gündeminde olduğunu söyledi.

TOBB VE TÜSİAD DA KATILACAK
Arzu Özyol, TOBB ve TÜSİ- AD gibi örgütlerin bu oluşumun içinde yer almak için son aşamaya geldiğini söyledi. Özyol, "Bu da yüzlerce şirketin kadın girişimciyi desteklemek için söz verdiği anlamına gelir" dedi.

BİZE ULAŞIN