Outlet krizi

Perakendeci stok malını internette eritince outlet'te kriz başladı. Outlet AVM'lerde mağazalar tek tek kapanıyor. AVM'ler firmalara mağaza açmaları için para teklif ediyor

Pazar 26.05.2013
Son Güncelleme: Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Perakendecilerin stok mallarını internet üzerinden satmaları outlet AVM'leri vurdu. Her ay hem özel alışveriş hem de kendi sitelerinden onbinlerce mal satan firmalar, outlet mağazalarını da kapatmaya başladı. Türkiye'nin birçok ilinde bulunan çok sayıdaki outlet'in kiracı bulmak için firmalara para teklif ettiği konuşuluyor.

5 MAĞAZAMIZI KAPATTIK

Roman Giyim'in İcra Kurulu Başkanı Buğra Toplusoy, "Bizim 7 tane outlet mağazamız vardı. Beşini kapattık. Bir AVM bize mağaza açmamız için para bile verdi. Artık outlet'in pek cazibesi kalmadı" dedi. Toplusoy, bir mağazayı kapattıklarında diğerlerinin sevindiğini belirterek, "Çünkü her mağazaya yetecek stokumuz yok. Kapanan mağazanın malları değerli oluyor" dedi.

İNTERNET CİROSU YÜKSELİYOR
Toplusoy, internet satışlarının her geçen gün arttığını söyledi. Sosyal medyayı da iyi kullandıklarını belirten Toplusoy, "Twitter'da 2 bin 138, Facebook'ta 63 bin 336, Instagram'da ise 2 bin 730 takipçimiz var. İnternet satışımızın 1.5 yılda ciroda ilk 10'a girmesini planlıyoruz" diye konuştu. Matraş Deri Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Matraş, internet üzerinden yaptıkları satışın ilk 3 mağaza cirosu arasına girdiğini söyledi. Matraş, 3 yıldır internetten satış yaptıklarını, son yılda alışverişin tavan yaptığını anlatarak, "Bu alanın müşteri trafiği daha fazla" diye konuştu.

SEKTÖR STOK YÖNETİMİNİ BAŞARILI UYGULUYOR
Özel alışveriş siteleri ilk dönemlerinde firmaların elindeki yüklü stoku alıp sattılar. İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, şimdi bu stokun bittiğini söyledi. Firmaların mal stokunun azalması, doğru ürün yönetimiyle de bağlantılı. Buğra Toplusoy, ürünlerinin sezonda satılmasına özen gösterdiklerini belirtirken, Ayaydın, "Markalar outletler'e ürün bulmakta zorlanıyor. Ancak bazı merkezleri bunun dışında tutmalıyız. Örneğin Viaport başarılı bir örnek" dedi. 12 tane outlet mağazaları olduğunu belirten Ayaydın, "Bundan sonra sık sık açmayız" diye konuştu.