ATAK helikopteri orduya teslim ediliyor

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ATAK helikopterlerinin son aşamada olduğunu belirterek, yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edileceğini söyledi.

Pazartesi 27.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013 16:18
ABONE OL
Akçakoca ilçesindeki bir otelde düzenlenen Savunma Sanayi İşbirliği Toplantısı'nda konuşan Bayar, Düzce'nin savunma sanayisindeki projelere nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek amacıyla kente geldiklerini anlattı.

Sanayicilerle çalışmak istediklerini vurgulayan Bayar, "Düzce sanayisi belli bir seviyede çalışmalar yapan br sanayidir. Sanayicilerimizin üniversitede yüksek lisans çalışmaları yapıyor olması önemli bir gösterge. Demek ki buradaki sanayi kuruluşlarımız bizim aradığımız nitelikte sanayi kuruluşları. Savunma sanayi projelerimizde ülke sanayisinin katılımını artırmak temel gayemiz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de çok ciddi bir sanayi ivmesi olduğuna dikkati çeken Bayar, her geçen gün yeni sanayi yatırımlarının ortaya çıktığını vurguladı.

Sanayicilerin bugün kendi yatırımlarını yapmaya başladığına işaret eden Bayar, "Birçoğunun bizim için kullanılır olduğunu görüyoruz. Bunları bulduğumuzda geriye aradaki bu bağı kurmak kalıyor. 'Savunma sanayisinde bu yetenekleri nasıl kullanırız?. İşte bu bağı da bu çalışmalarla kuruyor ve bu birikimleri savunma sanayimizde kullanmaya başlıyoruz" diye konuştu.

Bayar, Düzce'nin savunma sanayisinde iyi bir noktada bulunduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"İnşallah bu çalışmamız hayırlı sonuçlar doğuracaktır. Bugün savunma sanayimiz önemli bir atılım içinde. Burada birinci gayemiz Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak. Bugün Türkiye'nin milli tankını yapıyoruz. Bugün tabii işin Ar-Ge'si, tasarım geliştirmesi ve testleri yapılıyor ama üretime geçtiğinde peşinden büyük bir sanayiyi sürükleyecek bir proje. Artık gün sayıyoruz. Önümüzdeki iki yıl içinde üretime başlayacağız. Türkiye, hücum botları ve savaş gemileri yapıyor. Tuzla Tersanesi'nde üretilen birçok savaş gemisi Katar, Pakistan, Malezya, Mısır, Gürcistan ve Türkmenistan gibi ülkelere ihraç ediliyor."


"TÜRKİYE, SİLAHLI KUVVETLERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BÜTÜN ZIRHLI ARAÇLARI ÜRETEBİLİYOR"

Geçen hafta Suudi Arabistan Savunma Bakanı'nı ağırladıklarını, bu hafta da Mısır Genelkurmay Başkanı'nı ağırlayacaklarını ifade eden Bayar, "Bu üst yetkililer Türkiye'ye belli bir maksatla geliyorlar. Bu maksat tabii ki savunma sanayi işbirliğini geliştirmek ve Türkiye'nin geliştirdiği kapasite ve teknolojiden faydalanmak. Çok yoğun bir mesaimiz var" ifadesini kullandı.

"ATAK helikopterimiz son aşamada. İnşallah yakında Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim edilecek" diyen Bayar, insansız hava aracı ANKA'nın da seri üretime geçme aşamasında olduğunu anımsattı.

Bayar, ürettikleri araçların hepsinin dünyadaki örnekleri arasında en ileri teknolojik sistemlerle aynı seviyede olduğunu dile getirerek, şunları söyledi.:

"Bugün Türkiye, silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu bütün zırhlı araçları kendisi üretebiliyor. Bütün zırhlı araçlarımız paletli, tekerlekli, 4x4, 6x6, 8x8... İşte bunlar Otokar ve UNESES'te üretiliyor. Bu iki şirketimiz dünyaya çok yoğun bir şekilde zırhlı araç ihracatı yapıyor. Birçok ülkenin silahlı kuvvetleri bizim araçlarımızı kullanıyor."

Savunma sanayisinin ileri bir teknoloji üretim alanı ile belli hazırlıklar istediğini vurgulayan Bayar, bunun için çok çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.