Avrupa iş dünyası destek konusunda kararlı

Avrupa işveren örgütü BusinessEurope’un, “Sektörel fırsatların kilidini açmak” başlığıyla iki hafta önce düzenlediği 11. Avrupa İş Zirvesi, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun kapanış konuşmasıyla bitti.

İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Avrupa iş dünyasına, son dönemde AB sanayisindeki görünümün işaret ettiği genel belirsizlik havasını hatırlatan Barroso, buna karşın başta gıda ve içecek sektörü olmak üzere bazı sektörlerin şimdiden kriz öncesi ya da daha iyi seviyelere ulaştığını açıkladı.

ABD ile AB arasındaki muhtemel bir serbest ticaret anlaşmasına da (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı-TTYO) değinen Barroso, şu anda sürdürmekte oldukları tüm ticaret ve yatırım görüşmelerini başarılı bir şekilde tamamlamaları durumunda, Avrupa'nın gayri safi yurt içi hasılasının %2'den fazla veya 250 milyar avro civarında arttıracağını söyledi. Barroso'ya göre TTYO, Avrupa'yı küresel anlamda 'gerçek bir oyun değiştirici' yapacak.

Zirvede TTYO müzakerelerine tam destek verdiğini ortaya koyan BusinessEurope, bu konuda bir de Pozisyon Belgesi hazırladı. Belge, BusinessEurope Başkanı Jürgen R. Thumann tarafından Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile birlikte 27 AB ülkesinin Başbakan ve devlet başkanlarına sunuldu.

Pozisyon Belgesi aynı zamanda, AB iş dünyasının Türkiye'ye verdiği desteği de ortaya koyuyor. Belgede Türkiye, hızla büyüyen girişimci bir Avrupa ekonomisi olarak nitelendiriliyor. 1996'dan beri AB ile Gümrük Birliği içinde olan Türkiye'nin, TTYO'na katılımının Atlantik'in her iki tarafında bulunan iş dünyasına artı değer sağlayacağı kaydediliyor.

Türkiye, ABD ile bir serbest ticaret anlaşması için yoğun girişimlerini sürdürürken, bu süreçte her iki taraftan da Türkiye'ye çeşitli mesajlar veriliyor. Ancak siyaset ile ticaretin mesajlarının farklı olduğu çok açık. Bu durum, BusinessEurope tarafından hazırlanan Pozisyon Belgesi'ne de açıkça yansımış. Avrupa Komisyonu Ticaret Komiseri Karel de Gutch, daha 3-4 gün önce, Türkiye'nin pazarlıklara dahil edilmeyeceğini ancak bu anlaşmadan doğması muhtemel sıkıntıları iyileştirmeye yönelik olarak Türkiye'ye yeni önerilerini sunacağını söyleyedursun, AB iş dünyası, Türkiye'ye destek konusunda daha akılcı, daha kararlı bir tutum sergiliyor ve bunu açıklamaktan geri durmuyor.

Bu da Türk iş dünyası için, Türkiye - ABD serbest ticaret anlaşması lehine yürütülecek lobi faaliyetlerinin yanı sıra bu süreçte AB iş dünyasıyla da safları sıkı tutmasının sürece daha fazla olumlu katkı sağlayacağı mesajını içeriyor.

BİZE ULAŞIN