Taş ocağından milyarlık cennete

Eyüp'te taş ocağına kurulan Vialand'ı açan Başbakan Erdoğan "Bize Haliç'i doldurun diyorlardı. Altınboynuz'u teneke parçasına çevirmedik" dedi

Pazartesi 27.05.2013
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Türkiye'nin en büyük eğlence merkezi Vialand Tema Parkı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Eyüp'te 600 dönüm arazi üzerine kurulan Vialand'a 650 milyon dolar (1 milyar 150 milyon lira) dolar yatırım yapıldı. Eğlence parkı, Haliç'in temizlenmesi sırasında çamurunun boşaltıldığı taş ocağına kuruldu.

'ALTINI TENEKE YAPMADIK'
Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Haliç'i doldurma önerisinde bulunulduğunu söyledi. Başbakan, "Kararlı ve inançlı iseniz, aşkınızsevdanız varsa bu ülkenin evlatlarını, insanını seviyorsanız yaparsınız. Çünkü bütün bu işler bir sevda işidir" dedi. Açılışta halka seslenen Başbakan şunları söyledi: "Kardeşlerim burası bir taş ocağı idi. Haliç kokudan geçilmiyordu. Deniz canlıları kalmamıştı. O zaman İstanbul'a belediye başkanıydım. Birçok hocayla görüştük. Bize burayı doldurmaktan başka çare yok dediler. Dedik ki Haliç Altınboynuz. Burayı teneke parçasına çeviremeyiz. Dolayısı ile Haliç'i biz yeniden Altınboynuz olarak İstanbullular'a ve ülkemize kazandırmak durumundayız."

'VİRANE ALANLAR YAKIŞMAZ'
Konuşmasında kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Başbakan Erdoğan, "Biz sefalet sahnelerine razı olamayız. Yıkık, dökük virane alanlar bize yakışmaz" diye konuştu. Erdoğan, çocukluğunu yaşamamış olanların Vialand'da bu imkânı bulacağını söyledi. Proje kamu ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirildi.

100 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE
Eylül 2011'de başlandı.
600 bin metrekare üzerine kuruldu. Yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğünde.
Gürsoy Grup ve Via Properties ortaklığı ile 1 milyar 150 milyon liraya mal edildi.
Yıllık yaklaşık 30 milyon ziyaretçi bekleniyor.
50'den fazla eğlence ünitesi içeriyor.
İstanbul'a gelen turist sayısına yüzde 15'lik katkı sağlaması bekleniyor.
8 bin araçlık otoparkı var.
Mega tema parkın yanı sıra 250 mağaza, 15 bin kişilik gösteri merkezi ile 5 bin ağaçlık yeşil alan bulunuyor.
Gösteri merkezinde hazirandan eylül sonuna kadar açık hava konserleri düzenlenecek. 10 binden fazla misafir aynı anda ağırlanabilecek.
Gösteri merkezinde ramazana özel etkinlikler de düzenlenecek.
Personelin yaklaşık yüzde 70'i yakın çevreden temin edildi.
İşletme döneminde 4 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak.