1.5 milyar dolarlık miras şoku

Hasan Fikri Koçarslan, kömür sattı, 1.5 milyar dolarlık servet yaptı. Ancak mirasını yasak aşkından olan iki oğluna bıraktı. Resmi eşi ve 5 evladını ise yok saydı. Onlar arasında gece kulübü Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan da vardı.

Perşembe 30.05.2013 00:00
ABONE OL
İstanbul Boğazı'nı arkasına aldı, gecelere imza attı. Ancak Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan, bu kez babasının imzası yüzünden şok yaşadı. Ünlü işadamı Mehmet Koçarslan'ın babası Hasan Fikri Koçarslan, 1.5 milyar dolarlık vasiyeti gayrımeşru çocuklarına bıraktı. Aile içi krize giden yol, 14 Nisan 1987'de yaşandı. Geçen yıl hayatını kaybeden Hasan Fikri Koçarslan, 1987'de İstanbul'a geldi. Eşini ve çocuklarını Etiler'deki bir apartman dairesine yerleştirdi.


'EVİMİ BASIP TEHDİT ETTİ'

Oğlu Mehmet'e de sermaye verdi ve kömür ticaretine atılmasını sağladı. Baba Koçarslan kendisine ise Tarabyaüstü'nde bir villa yaptırdı. Bu sürede Hasan Fikri Koçaslan'ın hayatına başka bir kadın girdi. Bu birliktelikten de ikiz erkek çocukları dünyaya geldi. Ancak aile Mart 1987 yılında yaşanan bir tartışma ile sarsıldı. İddiaya göre Mehmet Koçarslan, villayı bastı ve babasını ölümle tehdit etti. Söz konusu gelişmeler üzerine baba Koçarslan, 14 Nisan 1987'de vasiyetini yazdı ve tüm mirasını gayrımeşru çocuklarına bıraktı. İşte bu vasiyet işadamının evlilik dışı birlikteliğinden dünyaya gelen oğlu Bülent Koçarslan'ın mahkemeye başvurmasıyla ortaya çıktı. Önceki gün açılan vasiyette Hasan Fikri Koçarslan çocukları Mehmet, Nihat, İbrahim, Melahat ve Zülfiye ile eşi eşi Hanım Koçarslan'ın 1.5 milyar dolarlık mirasından mahrum edilmesini istedi. İşadamının servetini gayrıresmi evliliğinden olan ikiz oğullarına bıraktığı ortaya çıktı. Mehmet Koçarslan ise vasiyetin iptali için karşı dava açacağını kaydetti.


45 TAŞINMAZ VE OCAK

Hasan Fikri Koçarslan, Şavak aşireti mensubu olarak 1933'te Tunceli'nin Çemizgezek ilçesinde dünyaya geldi. Ceviz, peynir ve kömür ile iş hayatına atıldı. Eşi Hanım Koçarslan ile 40 yıldır ayrıydı. Eşinin üzerine Başakşehir'de 300 dönümlük bir arazi yaptığı için resmi olarak boşanmadı. İşte baba Koçarslan'ın serveti:

* İstanbul'da dahil Türkiye'nin farklı yerlerinde 45 taşınmaz
* 2 kömür ocağı
* Kıbrıs Girne'de tatil köyü
* Bardak su fabrikası (faal değil)...

Kaynak: NAZİF KARAMAN - TAKVİM