Borsa İstanbul EMEA'nın merkezi olacak

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Malezya'nın faizsiz finansman konusunda Doğu Asya'nın en önemli merkezi olduğunu belirterek, "Biz de İstanbul'u Batı Asya'nın, Doğu Avrupa'nın, Orta Doğu'nun ve Kuzey Afrika'nın bu konudaki en önemli merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu anlamda işbirliği çerçevesinde görüşmelerimiz oldu" dedi.

Cuma 31.05.2013 00:00
ABONE OL
Borsa İstanbul Başkanı Turhan, yaptıkları Malezya ve Singapur seyahatinin çok verimli geçtiğini dile getiren Turhan, Borsa İstanbul'un "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi" vizyonuna uygun olarak belirlenmiş 60 ülkenin şirketlerinin sermaye piyasası araçlarını İstanbul'da ihraç etmesi veya ihraç edilmiş sermaye piyasası araçlarının İstanbul'da da alınıp satılması yönünde bir girişim başlattıklarını söyledi.

Turhan, Malezya ve Singapur'daki yatırımcılara bu girişimin duyurulduğunu ayrıca Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da faizsiz finansman konusundaki standartların, normların belirlendiği, tartışıldığı uluslararası bir kuruluş olan "İslami Finansal Hizmetler Kurulu" toplantısına katıldıklarını belirterek, orada özellikle İslam İşbirliği Örgütü ile borsalar diyaloğu kapsamında yaptıkları çalışmaları tanıttıklarını ifade etti.

"Singapur sermaye piyasaları anlamında Asya'nın en önemli merkezlerinden bir tanesi" diyen Turhan, Singapur borsasıyla Borsa İstanbul arasındaki iş birliğini nasıl geliştirebilecekleri konusunda görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Turhan, Borsa İstanbul ile ilgilenen ve Türkiye'deki sermaye piyasalarının son dönemdeki gelişmeleri hakkında bilgi almak isteyen yatırımcılara ayrıntılı olarak, birinci elden bilgi aktarma imkanı bulduklarını vurgulayarak, "İşin sonucu her zaman kısa vadede ortaya çıkması gerekmez. Önemli olan bizim doğru istikamette devam etmemiz" dedi.

İbrahim Turhan, Borsa İstanbul'un ve dolayısıyla "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi" projesinin tanınırlığını ve bilinilirliğini artırmak için yapılan çalışmalarda Asya ayağının çok başarılı gerçekleştiğini belirterek çalışmaların önümüzdeki günlerde de devam edeceğini kaydetti.

Sermaye Piyasası kurulunun faizsiz finansman araçlarıyla ilgili düzenlemesini hazırladığı bilgisini veren Turhan, bir kaç ay içinde uygulamaya geçileceğini bildirdi.

Turhan, faizsiz finansmanlarla ilgili "Bu tip araçların süratle gelişmesini ve İstanbul'un bahsettiğim gibi bölge için katılım bankacılığı prensiplerine göre çalışan, finansman sisteminin önemli merkezlerinden birisi olmasını amaçlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.