Tarımda maliyetler uyduyla azalacak

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Global Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) ağı sayesinde ilaçlama, gübreleme ve ekimde maliyetleri düşürecek, zaman tasarrufu sağlayacak ve hassas tarımla toprağın yıpranmasının önüne geçecek.

Cuma 31.05.2013 00:00
ABONE OL
Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, TÜRKSAT ile "Ceylanpınar Tarım İşletmesinde Gerçek Zamanlı Sabit GNSS İstasyonları Ağı Kurulmasına Dair Protokolü" imzaladıklarını anımsattı.

Bu protokolle Ceylanpınar Tarım İşletmesinde hassas tarım uygulamaları için gerçek zamanlı ve 3 boyutlu konum belirlenmesi amacıyla bu sistemin kurulacağını belirten Bilden, konum belirleme uyduları kullanılarak tarım makinelerinin gerçek zamanlı koordinatlarının belirleneceğini ve elde edilen bilgilerin toprak işleme, ekim, gübreleme, ilaçlama ve ürün hasadında kullanılacağını kaydetti.

Bu sayede Ceylanpınar Tarım İşletmesinde, "Hassas Tarım Yönetim Sistemi"nin temelinin atılacağını vurgulayan Bilden, şunları söyledi:

"GPS uydularıyla tarım makineleri arasında kurulan bağlantı yardımıyla hasat esnasında verimli ölçüm yapılıyor, bu ölçümler bilgisayarlara aktarılıyor ve daha sonra arazi verim haritaları çıkarılıyor. Toprak analiz sonuçlarının bilgisayara girilmesiyle her bir tarımsal faaliyet için belirlenen uygulama haritaları, alet/makinenin değişken düzeyli uygulama teknolojisi sayesinde tarlada kontrolü amacıyla kullanılabiliyor. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) amaçlı veri toplanarak optimum tohum, gübre ve ilaç kullanıldığı için maksimum verim elde edilebiliyor."


ŞOFÖRSÜZ TRAKTÖR ARAZİ SÜRECEK

Bu sistemin kurulmasıyla şoförsüz traktörler çalıştırabileceklerini bildiren Bilden, "Bu sistemin en önemli katkısı hasatta başlıyor. Hasat yapılırken 250 metrekarede bir sonuç alınıp koordinatlarıyla birlikte bilgisayara kaydediliyor. Bu sistem verim farklılığı varsa, bunun nedenleri topraktan mı, ilaçtan mı gübreden mi veriyor. Bu programı koordinatlarıyla mibzere aktarıyoruz. Mibzer de buna göre ilaç, gübre veriliyor. Hasat esnasında sorunu görüyoruz. Ekim esnasında o sorunu gidermek için tebdir alıyoruz. Başka türlü büyük çiftliklerde lokal çözümler oluşmuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu sistemin ancak mekanizasyonu yeni işletmelerde kurulabildiğini vurgulayan Bilden, TİGEM'in mekanizasyonunu yenileyerek bu aşamaya geldiklerini söyledi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Bilden, sistemin maliyetlerini azaltacağını, stabil ve homojen ürün elde edilmesini sağlayacağını, toprağı koruyarak işleyeceğini, hassas tarım yapacağını ve toprak işleme zamanlarını daraltacağını anlattı. Bilden, "Bu sistem Türkiye'de ilk defa bu ölçekte bir arazide uygulanacak. Bu sistem peyderpey uygulamaya girecek. Bu sistem sayesinde ikinci ürün için birleştirilmiş toprak işlemede biçerdöverden sonra mibzer mısır ekiyor. Bunun bize dekara avantajı 25 lira. 200 bin dekar ektiğimizde sadece bundan 5 milyon lira tasarruf edeceğiz" diye konuştu.