TÜSİAD Cizre'ye kadar açıldı

TÜSİAD, Güneydoğu'daki çözüm sürecine ekonomik desteği Cizre'de başlatacak. 30 yıldır yatırım almayan kent, 25 Haziran'da Patronlar Kulübü'ne ev sahipliği yapacak

Cuma 31.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın Başkanı Muharrem Yılmaz, çözüm sürecinin ekonomik ayağının güçlendirilmesi için Cizre'ye gideceklerini açıkladı. 25 Haziran'da yapılacak zirve için hazırlıklara başlandı. TÜSİAD üyelerine mail üzerinden davet yapıldı. Üyelerin bölgeye yapacağı yatırımlara ilişkin bilgiler derleniyor. TÜSİAD'ın hiçbir üyesinin herhangi bir devlet desteği almadan kendi kaynaklarıyla bölgeye yatırım yapacakları belirtildi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Kadoğlu, Cizre'nin seçilme nedenlerini şöyle anlattı: "Diyarbakır veya Mardin seçilse bu kadar anlamlı olmazdı. En fazla çatışmanın olduğu yerlerden biri. Irak'a 30 kilometre olan Cizre'ye 30 yıldır yatırım yapılmıyor."

BÜYÜMEYE 1 PUANLIK KATKI
Ankara'da düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı'nda konuşan Muharrem Yılmaz, bölge ekonomisinin sağlıklı bir kalkınma dönemine girmesiyle orta-uzun dönemde Türkiye ekonomisinin potansiyel büyümesinin yaklaşık 1 puan artacağını söyledi. Yılmaz, AB'yi bırakmayacaklarını da söyledi. TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu ise çözüm sürecinin Türk ekonomisine duyulan güveni artırdığını söyledi. Yücaoğlu, asıl riskin dış politikadan ve siyasetten gelebilecek şok dalgalarının ekonomiyi yönetilemez hale getirmesi olduğunu kaydetti. Yücaoğlu, şunları söyledi: "Bu bağlamda Reyhanlı'da yaşadıklarımız tekrar öne çıkıyor. Zamanlaması ve boyutları ürkütücü durumda. Burada Türkiye'nin bölgedeki itibarını sarsmak hareket alanlarını daraltmak gibi bir amaç olduğunu sezmek mümkün. Adeta 1. Dünya Savaşı'ndan sonra masa başında çizilen bugünkü mevcut haritada bu sınırların değişmesi için bir takım güçler savaşıyor, etnik çatışmalar oluyor, mezhep çatışmalarını izliyoruz."