Paralel piyasa çöktü

AK Parti'nin seçimden güçlenerek çıkması 'paralel piyasa'ya darbe vurdu. Cemaatin tetikçiliğini yapan Akın İpek'in şirketleri ile Taraf gazetesi borsada çakıldı. Bank Asya ve Doğan Grubu hisseleri de dibe vurdu

17 Aralık siyaseti dizayn operasyonunun ardından iktidara yönelik başlatılan kara propagandanın bayraktarlığını yapan gruplar, AK Parti'nin seçimden zaferle çıkmasının ardından borsada büyük bir çöküş yaşadı. Hükümetle güç savaşına giren cemaate yakın gruplar, sandığın yanı sıra borsanın da kaybedeni oldu. Seçimden çıkan sonuçları ekonomide istikrarın devam edeceği şeklinde yorumlayan borsa, 70 bin sınırına dayanırken cemaate büyük destek veren Koza ve Doğan Grubu ile Bank Asya ve Taraf gazetesi hisseleri adeta çakıldı. "Hocaefendi'nin bir gülüşüne tüm malımı feda ederim" diyen işadamı Akın İpek'e ait Koza Grubu'nun halka açık şirketlerinin hisselerinde büyük kayıplar yaşandı. Güne sert satışlarla başlayan Koza Altın, açılışta yüzde 7 düşerek 16.85 liraya kadar indi. Hisse ikinci seansta gelen 'sürpriz' alımlarla sabahki kayıplarını geri verdi. Yüzde 2.49 yükseldi. Dün yüzde 3.57 değer kaybeden İpek Enerji'nin açılıştaki kaybı ise yüzde 7'ye ulaştı. Koza Anadolu Metal ise açılışta gelen yoğun satışlara karşın kapanışı yüzde 2.22'lik düşüşle yaptı.

BANK ASYA VE TARAF ERİDİ

Bank Asya'nın hisseleri günü yüzde 7.84'lük kayıpla tamamladı. Taraf gazetesindeki düşüş yüzde 7.98'e ulaştı. Gün içerisinde yüzde 5 düşen Hürriyet gazetecilik ise kapanışı yüzde 3.39'luk kayıpla yaptı. Açılışta yüzde 4 düşen Doğan Yayın Holding hisseleri günü yüzde 1.96 düşüşle tamamladı. Ciner Grubu'na ait Park Elektrik'teki günlük kayıp ise yüzde 0.56 oldu.

HUKUK SÜRECİ YATIRIMCIYI ÜRKÜTTÜ
Yaşanan kayıpta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim gecesi yaptığı balkon konuşması etkili oldu. Başbakan'ın Gülen hareketine yönelik olarak, "Devlet içinde devlet olmaz. Biz de iyi niyetimizin kurbanı olduk ama artık bunları hukuk içinde ayıklama zamanı gelmiştir" sözleri cemaatle bağlantılı hisselere satış getirdi. 17 Aralık'tan bu yana Koza Altın yüzde 46.7, Koza Anadolu Metal yüzde 42 değer kaybetti. 16 Aralık'ta 4.9 milyar lira olan Koza Altın'ın piyasa değeri dün itibarıyla 2.8 milyar liraya indi.

BİZE ULAŞIN