"Merkez'in faiz indirmesi gerekiyor"

SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, "Merkez Bankası nasıl ki piyasa göstergelerine bakarak faizleri artırdıysa, şu anki piyasa göstergeleri de faizlerin düşürülmesini gerektiriyor. En azından piyasada böyle bir beklenti oluştu" dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Seçimlerin ardından piyasaların olumlu tepki vermeye başladığını, faiz oranlarının düşürülmesi yönünde bir beklentinin oluştuğunu anlatan Karagöl, "2014 yerel seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra ekonomide bir çok gösterge iyiye gitti. Merkez Bankası nasıl ki piyasa göstergelerine bakarak faizleri artırdıysa, şu anki piyasa göstergeleri de faizlerin düşürülmesini gerektiriyor. En azından piyasada böyle bir beklenti oluştu. Sayın Başbakan da bu beklentiyi dile getirdi diye düşünüyorum" diye konuştu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun olağanüstü toplanmasını beklemediğini dile getiren Karagöl, buna karşın ilk toplantısında söz konusu beklentileri dikkate alabileceğini kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarına da değinen Karagöl, "Fitch hala Türkiye'de siyasi risk olduğunu söylüyor. Oysa son seçim sonuçları da gösterdi ki Türkiye'de siyasi istikrar devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da artık Türkiye'de hem siyasi istikrarın hem de ekonomik istikrarın devam ettiğini görerek hareket etmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN