Cephe harekete geçti

Başbakan Erdoğan'ın 'indirim' isteği üzerine cephe hemen harekete geçti. Bakan Babacan "Merkez kendi kararını verir" derken, CHP lobinin sözcülüğünü yaptı. Fitch tehdide başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra 'faiz cephesi' harekete geçti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yardımcısı Faik Öztrak, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins ve ekonomistler Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yaparak faiz indiriminin erken olduğunu iddia etti.

BABACAN DA KARŞI

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Son bir haftadır piyasadaki gerçekleşmelere baktığımızda gerçekten olumlu bir ortam var. Türkiye ile ilgili yorumlara baktığımızda para politikası konusunda bir gevşeme beklentisi oldu. Merkez Bankamız bütün bu yorumları izleyecek ve nihai karar aşamasında kendi kararını verecek" diyerek topu bankaya attı. Babacan, yıl sonu büyümenin yüzde 4 veya biraz altında olabileceğini söyledi.

FITCH HEMEN TEHDİT ETTİ
Kredi değerlendirme şirketi Fitch'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins faiz indirimi olması durumunda konunun belirsizleşeceğini, notun tehlikeye gireceğini söyledi. Rawkins, "Faiz indirimi, kredi büyümesi ve cari açığı artırabilir, bu olumsuz bir durum. Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa kamu ve özel sektör döviz riskine karşı açık olur" dedi. Meksa Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı, "Merkez Bankası eğer olağanüstü toplanırsa büyük sıkıntı olur" değerlendirmesini yaptı. Standart Bank Gelişmekte Olan Piyasalar Araştırma Müdürü Tim Ash, Başbakan'ın faiz indirim isteğini "Çok negatif ve rahatsız edici yorumlar" diye tanımladı.

CHP FAİZ LOBİSİ GİBİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "faiz indirimi" talebinin Merkez Bankası'na doğrudan müdahale olduğunu belirterek, "(Başbakan Erdoğan) Doğrudan araçlara müdahale ediyor. Bu da Merkez Bankası'na uluslararası piyasada olan güveni sarsıyor. Başbakan bunu yapamaz" dedi. Partinin eonomi kurmayı Faik Öztrak da seçim öncesinde olduğu gibi 'karamsarlık' pompalayarak, enflasyonun yükseldiğini bu nedenle faiz indiriminin yapılamayacağını söyledi. Öztrak, "Faizler 10.7. Neyi düşürecek, nasıl düşürecek?" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN