Girişim mi MBA mi?

Amerika’da son zamanlarda tartışılan bir konu var. Girişimci olmak mı yoksa MBA yapmak mı? Günümüz koşullarında zamanın en değerli aset olduğunu düşünecek olursak kariyer planlaması yapmak isteyenler için yol ayrımına geldiklerinde gerçekten düşünmeleri ve karar vermeleri gereken bir konu bu. Bu konuyu birkaç yönden ele almak gerekli. Üniversiteden mezun olan çoğu insan için tekrar okul hayatına dönmek çok çekici olmayabilir, bunun yanında girişimci olmak veya bir girişimde çalışmak herkese uygun olmayacaktır ve beraberinde bazı riskler getirecektir.

  • Ekonomi
  • Salı 08.04.2014 09:04
Duygu Eren - Sabah.com.tr

Girişimleri incelediğimizde genel olarak %85'inin başarısız olduğu ortaya çıkmaktadır. Girişimci olduğunuzda veya bir girişimde çalışmaya başladığınızda inişli çıkışlı ve stresli bir ortamda çalışmaya, sonunda büyük ihtimalle hayal kırıklığı yaşamaya hazırlıklı olmanız gerekmektedir. MBA ise kompakt bir eğitim programıdır. Maliyeti, harcayacağınız zaman, alacağınız dersler, dönem projenizin ne kadar süreceği gibi makro konular daha programa başlamadan bellidir. MBA yaptıktan sonra, hayalini kurduğunuz kariyere başlamak için iş seçeneklerini değerlendirmek ise yapmanız gereken olacaktır. 2 yıl boyunca aldığınız eğitimin en büyük katma değerlerinden biri de orada tanışacağınız sizin gibi değerli kişiler ve kazandığınız network olacaktır.

Girişimlerde ise yapmanız gereken fedakarlıklar vardır. Uzun ve yorucu çalışma saatleri, sosyal çevrenizi ve ailenizi ihmal edeceğiniz ve onlarla beraber olmak yerine bulunmanız gereken toplantılar, hazırlamanız gereken sunumlar hayatınızın tam ortasında olacaktır. Müşteri sıkıntısı çekmeniz, pazarda yeni olduğunuz için az karlılık gibi etkenlerde eklenince, girişimci olmanın ve o noktadaki stres yönetiminin herkese göre olmadığını söylemek gerekir. Finansal kararlar verirken hem risk almak hem de aynı zamanda ekibinizi motive etmek günlük rutin işleriniz arasında yaşayacağınız durumlardan olacaktır. Bununla beraber, genç yaşta risk almanız ve atılım yapmanız ilerleyen yaşlara oranla daha kolay olacaktır.

Başarısız olsa bile bir girişimde bulunmak, size tecrübe katacaktır. Yeni bir iş kurulduğunda aynı hataları yapmamak ve iş hayatını tanımak için kendi tecrübenizi edinmeniz zaman ve maliyet açısından pahalı ama kişiye kattıkları açısından önemli bir kazanımdır. MBA mezunu olmanız ise iyi bir girişimci olacağınızı göstermez. Okulda alınan notlar ve edinilen bilgiler, iş hayatına atılınca gerçekte teoriyle pratiğin birbirinden ne kadar farklı olduğunu size gösterecektir. Eğer girişimci olmak için MBA yapmaya karar verdiyseniz, bir girişim kurmanın ve başarılı olmanın, okuldaki derslerden oldukça farklı olduğunu bilmelisiniz. Okulda aldığınız programda genel olarak iş planı yazmak ve bir jüriye sunum yapmak girişimcilikle ilgili edineceğiniz bilgilerdir. Girişimci olduğunuzda ise iş planının her an devinebileceğini, iyi bir iş planı yazmakla karlı bir işe başlanmayacağını ve sunum yapmanın size sadece bir girişimde değil iş hayatının birçok kısmında gerekli olduğunu farkedeceksiniz. Girişimci olmak için esas öğrenmeniz gerekenler size birçok yerde öğretilmeyenlerdir. Farklı iş modelleri, gelecekte hangi sektörlerin büyüyeceği, hangi iş modellerinin gelecek vaat ettiği ve yatırımcıların genelde nasıl ve neden bazı girişimlere yatırım yaptığı mutlaka MBA yapsanız da yapmasanız da bir girişim kurmadan önce araştırmanız gerekenlerdendir.

Eğitim hayatınız içinde, iş hayatında bilmeniz gereken belli başlı birkaç konuyla ilgili kurslar alabilirsiniz. Eğitim almak her zaman bir yatırımdır ve önemlidir. Finans, muhasebe, satış, pazarlama ve sözleşme okumayı bilmek iş hayatınızda size mutlak kolaylıklar sağlayacaktır. İş hayatında yararlanabileceğiniz birçok dersi MBA programında deneyimlemiş olacaksınız ancak bir girişimde çalışırken sizin bitirme projeniz çok daha farklı olacaktır. Ürününüzün hakkını veren fiyatı ödeyen müşteriniz, bir girişim sermayesinden aldığınız yatırım veya sizin bir girişim şirketinin kuruluş – büyüme aşamasında edindiğiniz deneyime istinaden gelen iş teklifleri, sizin bitirme projeniz olacaktır.

Bu aşamaya gelene kadar birçok kayıplar yaşamış ve riskler almış alacaksınız. Oysa ki, MBA sınıfında bir grup arkadaşınızla beraber çalışma yapmış, belki prototip üretmiş olsaydınız, hiç kayıp yaşamadan konfor alanınızın, kıyısından iş hayatının teatral halini yaşamış olurdunuz. MBA hayatınızdaki takım çalışmaları sevseniz de sevmeseniz de her tip insanla çalışmayı ve liderlik yapma yeteneğinizi geliştirmeyi sağlar. Okul hayatı birçok konuyla ilgili fikir edinmenize katkıda bulunurken, iş hayatı güçlü yönlerinizi daha güçlü hale getirip, yeteneklerinizi keşfedip, geliştirdiğinizde başarılı olabileceğiniz bir alandır.

Girişimci olmak sizi yaratıcı olmaya ve elinizdekileri efektif kullanmaya zorlar. Yaptığınız olumlu veya olumsuz her şey direk işinize etki edecektir. Girişimci olurken yeni ve değişen ekonominin tam içinde yol alırken, kitaplardan bazı şeyleri okumak, sizi konfor alanınızda tutup belki hiç çıkmamanıza sebep olacaktır. Günün sonunda, MBA yapmaya mı, girişimci olmaya mı hangisine karar verecek olursanız olun önemli olan verdiğiniz kararın sizin kişiliğinize ve hayatınıza yapacağınız fedakarlıklara değeceğine inanmanızdır.
BİZE ULAŞIN