İFM projesi uluslararası yatırımları artıracak

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Türkiye'nin 2023 vizyonunda önemli bir yeri olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin uluslararası sermayenin ilgisini şimdiden çekmeye başladığını söyledi

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Londra City Week toplantıları kapsamındaki konuşmasında, Türkiye'de son 10 yılda çok büyük reformların gerçekleştirildiğini söyledi. Bostan, siyasi güven ve istikrar ortamının da katkısıyla, Türkiye'nin GSYH'sinin 2001'de 240 milyar lirayken, 2013'te 1,56 trilyon liraya yükseldiğini, kişi başına düşen milli gelirin ise 3 kattan fazla artarak 10 bin doları aştığını ifade etti. Bu mevcut kazanımları sürdürmenin önemine vurgu yapan Bostan, şöyle devam etti: "Mevcut makroekonomik göstergelerin, Türkiye'nin 2008 krizinde olduğu gibi yine pozitif ayrışma şansına işaret ettiğini düşünüyoruz. Ekonomi yönetimi 2013 yılbaşından itibaren BES'te başta devlet katkısı olmak üzere milat olacak değişiklikler yapmıştır. Bu değişikliklerin en büyük amacı tasarruf oranlarını artırarak cari dengeyi yönetilebilir seviyede tutmaktır. Ülkemizin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin yolu İstanbul'un dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri haline gelmesiyle mümkün. BES ise bu süreçteki önemli aktörlerden biri olacak." Türkiye'deki BES verilerini de paylaşan Bostan, BES'in 2013'te gösterdiği yüksek performansı 2014'e de taşıdığını, yılbaşından itibaren toplam katkı payı üretiminin 1 milyar lirayı aştığını, toplam katkı payı tutarının 2014 Mart ayı sonundaysa 22,8 milyar lira olduğunu dile getirdi. Bostan şunları söyledi: 2012 yılsonu itibarıyla OECD ülkelerindeki BES'in son 5 yıllık ortalama nominal getirilerine bakıldığında Türkiye yüzde 11,6'lık getiriyle birinci sırada bulunuyor. Son bir yıllık reel getirideyse Türkiye, tüm OECD ülkeleri arasında 3. sırada geliyor."

BES, İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİNE KATKI SAĞLIYOR
Türkiye'nin 2023 vizyonunda önemli bir yeri olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin çok önemli bir proje olduğunu belirten Bostan, şunları dile getirdi: "BES birçok açıdan İFM projesine ciddi şekilde destek olan bir sistem. Uluslararası sermayenin ilgisini şimdiden çekmeyi başaran İFM projesi, ülkemize yapılan uluslararası yatırımları, dolayısıyla sermaye piyasalarındaki çeşitliliği ve derinliği artıracaktır." Geçtiğimiz yıl devlet katkısının da büyük desteğiyle BES'in hızlı bir büyüme kaydettiğini belirten Bostan, kurumsal katılımları daha fazla artırmak ve sistemi tabana yaymak için "otomatik katılım" uygulamasının da üzerinde çalışıldığını belirtti.
BİZE ULAŞIN