Uyanık pehlivan Uzan İngiliz çıktı

Türkiye'yi beş kez dava eden ve hepsinden eli boş dönen Cem Uzan, yenilgiye doymuyor. Uzan bu kez de "Aslen İngiliz'im" diyerek Stockholm'deki tahkim mahkemesine başvurdu. Firari işadamı Türkiye'den 5 milyar euro istiyor

Türkiye aleyhine açtığı beş uluslararası davadan eli boş dönen firari işadamı Cem Uzan, bu kez İsviçre'de şansını deniyor. Bugüne kadar açtığı davalarla Türkiye'den 230 milyar dolar isteyip, 30 milyon dolar borçlu çıkan Uzan, Stockholm'deki tahkim mahkemesine "Aslında İngiliz'im. Türkiye'de İngiliz yatırımcı olarak yaşıyordum. Mal varlığıma el konuldu. Bir yabancı olarak haklarım savunulmalı" diyerek başvuruda bulundu.

5 MİLYAR EURO İSTİYOR
Cem Uzan ın takıldığı erotik kulüpİddiasını güçlendirmek için ikâmetgâhını İngiltere'de gösteren Uzan, 2003'teki el koyma işlemi sırasında ÇEAŞ ve Kepez Elektrik şirketlerinde yüzde 8 şahsi hissesi olduğunu belirtti. Firari işadamı, şirketin değerinin 30 milyar euronun üzerinde olduğunu ifade ederek, 2.5 milyar euroluk zarara uğradığını iddia etti. Bu parayı Türkiye Cumhuriyeti'nden talep ettiğini vurgulayan Uzan dosyasında, "Bu değer faiziyle 5 milyar euroyu aşmış bulunuyor" ifadesini kullandı.

BOŞ İDDİALAR BUNLAR
Enerji Bakanlığı hukuk kurmayları, iddianın Uzan'ın daha önce kaybettiği davalarla bire bir aynı ve boş olduğunu belirtti. Mahkemeye savunma dilekçesi gönderileceğini belirten kurmaylar, "Davanın esasa geçilmeden reddini talep edeceğiz" dediler. Uzanlar'ın halen devlete 8 milyar dolarlık borcu bulunuyor.

'BU PARA SİZE DEĞİL HALKA AİT'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin 10 yıldır Uzan'la uğraştığını belirterek, "'Kene' ifadesini kasıtlı olarak kullandım. 2.5 milyar euro, 10 yıl önceki Türkiye'nin toplam yatırım bütçesiydi. Bunları size vereceğimize vatandaşımızın hizmetine kullanırız. Dava açılırsa elimizde argümanlar var" dedi.

BİZE ULAŞIN