Yabancıya veznedar

Türkiye'de reel sektörün taleplerini dinlemeyen Merkez'in rekor faiz artışıyla yabancıya 2 ayda 8.8 milyar $ kazandırması "Başçı kime hizmet ediyor?" sorusunu gündeme getirdi

Faiz indirimi konusunda reel sektörün taleplerini dinlemeyen Merkez Bankası'nın rekor faiz artırımının en çok yabancıya yaradığı ortaya çıktı. 28 Ocak'ta gece yarısı Para Politikası Kurulu'nu toplayarak faizleri 5.5 puan artıran Merkez Bankası, bu operasyonuyla adeta yabancıların veznedarlığı görevini üstlendi. Başçı'nın uygulamaları yabancıların Türkiye'deki portföylerinin değerini 8.8 milyar dolar artırdı.

FAİZ KAZANCI 1.7 MİLYAR $

Yabancı yatırımcının 31 Ocak'ta 47.1 milyar dolar olan Türkiye'deki tahvil- bono portföyü, 28 Mart'ta 45.9 milyar dolara geriledi. Yabancılar, Hazine kâğıdı portföylerinin 1 milyar 233 milyon dolar düştüğü bu dönemde 2 milyar 910 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Yüksek faizin yabancılara Hazine kağıtlarında sağlandığı değer artışı 1 milyar 677 milyon dolar oldu. Aynı dönemde yabancı yatırımcıların borsadaki hisse senedi portföyünün değeri ise 7 milyar 131 milyon dolar artarak 52 milyar doları geçti. Yabancının bu dönemdeki net alımı ise 143 milyon dolarda kaldı. Türkiye'nin yüksek faiz nedeniyle cazip hale gelmesi ve seçim sonuçlarının yarattığı iyimser havayla birlikte hisse senedi fiyatlarında yaşanan artışın yabancılara katkısı 7.1 milyar dolar oldu. Merkez Bankası, 28 Ocak'ta Para Politikası Kurulu'nu 'acil' toplayarak politika faizini yüzde 4.5'ten 10'a, fonlamayı ise 7.75'ten 12'ye çıkarmıştı.

ARTIRIRKEN HIZLI, İNDİRİRKEN YAVAŞ
Olumsuz verileri politikalarına yansıtan Merkez, rakamlar olumluya dönünce kılını kıpırdatmıyor. Son açıklanan verilere göre altın hariç ihracat artışı ithalatın üzerine çıkmış durumda. Avrupa'daki toparlanma nedeniyle bölgeye yapılan ihracat 3 ayda yüzde 11.3 oldu. Toplam ihracat artışının üstüne yükseldi. Cari açık ise 8 ayın en düşüğüne geriledi, yıl sonunda 50 milyar doların da altına düşecek.
BİZE ULAŞIN