JP: Piyasa Erdoğan'ı Köşk'te istiyor

Yerel seçimler öncesinde AK Parti'nin yüzde 40-45 oranında oy alacağını ve siyasi istikrarın devam edeceğini belirterek, piyasadaki olumlu havanın fitilini ateşleyen ABD'li uluslararası yatırım bankası JPMorgan, dün de ağustosta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

SİYASİ RİSK AZALDI

Seçimler sonrasında siyasi risklerin azalmasını gerekçe göstererek, Türkiye piyasaları için "ağırlığını artır" tavsiyesini devam ettiren JPMorgan, şu değerlendirmede bulundu: "Bir sonraki kritik soru ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı için aday olup olmayacağı ve AK Parti başkanlığı için işaret edeceği isim olacak. Piyasalar Erdoğan'ın cumhurbaşkanı, mevcut cumhurbaşkanı olan Gül'ün AKP genel başkanı ve kabineyi yönetecek isim olacağı senaryoyu tercih ediyor." JP Morgan, 2014 yılı için büyüme tahminini de yüzde 1.9'da tuttu.

SEÇİMİ BİLMİŞTİ
JPMorgan, seçimden önce açıkladığı raporunda AK Parti'nin seçimlerde yüzde 40-45 arasında oy alması olasılığına yüzde 55 şans vermişti. Banka, oyun bu bandın üst sınırına yakın olması olasılığını da yüzde 40 olarak ifade etmişti.
BİZE ULAŞIN