Türkiye büyümenin zirvesinden inmeyecek

ABN AMRO Avrupa ve Orta Doğu Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Arjen van Dijkhuizen, Türkiye'nin 2014 yılında büyüme hızının bu yılın başlarında beliren ciddi parasal sıkılaştırma nedeniyle yüzde 3'e gerileyeceğini ancak yine de yüzde 3'lük büyümeyle Türkiye'nin, gelişmekte olan Avrupa ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmaya devam edeceğini bildirdi.

Uluslararası finans kuruluşlarının önde gelen ekonomistleri, yerel seçim sonuçlarını siyasi ve ekonomik istikrarın bir yansıması olarak yorumlarken, ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarın Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle daha stabil hale geleceği görüşünü dile getirdi.

Dijkhuizen, TL'nin son zamanlarda değer kazanmasının ve Türkiye'nin risk priminin azalmasının AK Parti'nin 30 Mart'taki seçimlerde güçlü performansını yansıttığını söyledi.

AK Parti'nin Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 genel seçimlerinde güçlü bir performans gerçekleştirmek için güçlü bir konumda bulunduğunu aktaran Dijkhuizen, "Ancak burada dikkat edilecek bir husus var ki geçen yıldan bu yana Türkiye'deki siyasi gelişmeler artan bir kutuplaşmaya işaret ediyor" dedi.

Türkiye'nin 2013 yılında yüzde 4'lük büyüme performansını değerlendiren Dijkhuizen, "Türkiye ekonomisi geçen yıl Fed'in parasal genişlemesi, siyasi kargaşa, büyük oranda kısa vadeli sermaye girişleriyle finanse edilen yüksek cari açık gibi büyük dış dengesizlikler ve Suriye'ye komşuluk durumlarına karşın oldukça dayanıklı kaldı" değerlendirmesini yaptı.

Geçen yılki yüzde 4'lük büyüme hızının kendi tahminleriyle örtüştüğünü vurgulayan Dijkhuizen, Türkiye'nin 2014 yılında büyüme hızının bu yılın başlarında beliren ciddi parasal sıkılaştırma sebebiyle yüzde 3'e düşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Ancak yine de yüzde 3'lük büyümeyle Türkiye, gelişmekte olan Avrupa ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmaya devam edecektir" dedi.

TL'nin son zamanlarda baskı altında kalmasına ilişkin de Dijkhuizen, Fed'in geleneksel olmayan para politikasıyla ilişkili olarak TL'nin dalgalı seyredeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı (TCMB) ocak ayındaki toplantısında parasal koşulları keskin şekilde sıkılaştırma cesaretinden dolayı takdir ettiklerini aktaran Dijkhuizen, bu tür adımların TL'nin desteklenmesi ve Türkiye'nin yumuşak karnı olan cari açığa çare olmak için gerekli hamleler olduğunu sözlerine ekledi.


"SİYASİ İSTİKRARLA PİYASA GÜVEN HİSSEDİYOR"

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio da Türkiye'de yerel seçimlerden sonra siyasi mevcut durumun istikrara dönüştürüldüğü için piyasanın şimdilik güven hissettiğini söyledi.

Türkiye'de siyasi takvimin yoğun olduğunu ve gelecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin yakında dikkatleri siyasi zemine tekrar çekeceğini vurgulayan Maggio, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için siyasi sorunların tamamen ortadan kalktığını düşünmediklerini ifade etti.

Maggio, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 4'lük büyümesinin, Türkiye'nin bu yıl elde edeceği büyüme oranının üzerinde olduğunu belirterek, "Eğer büyüme oranları sıkı olmaya devam eder ya da daha da sıkılaşırsa iç pazar etkinliğinde yakında gözle görülür bozulmalar olabilir. Türkiye ekonomisinin 2015 yılında ise yüzde 2,5'lik büyüme performansı sergileyeceğini düşünüyoruz" dedi.

Maggio, TL'nin bir süre daha baskı altında kalabileceğini ifade etti.

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland da Türkiye'de istikrar ortamının geri döndüğünü ve AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir aday sunacağının açık olduğunu söyledi. Türkiye'de önümüzdeki aylarda siyasi gündemin oldukça yoğun geçeceğini vurgulayan Hungerland, piyasanın siyasi gündemin netleşmesini yakından izleyeceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN