Moody's'e tepki yağıyor

İş ve finans dünyasından Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunun görünümünü değiştirmesine büyük tepki geldi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesine ilişkin, "Son derece haksız bir karar. Moody's'i protesto ediyorum" dedi.

Gül, Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin de üstünde olması gerektiğini belirterek, Moody's'in Türkiye'nin notunu çok daha ileri bir seviyeye çıkartması gerekirken, not görünümünü negatife indirdiğini söyledi. Gül, "Üzüntülerimi bildiriyorum. Dolayısıyla son derece haksız bir karar. Moody's'i protesto ediyorum" dedi.


"TÜRKİYE'NİN NOTU DÜŞMEDİ"

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş ise bazı reyting firmalarının Türkiye'nin notunu artırırken biraz daha yavaş ve temkinli davrandığını, ancak düşürürken daha hızlı olduğunu söyledi.

Ertaş, "Burada şunu ayırt etmek lazım; Türkiye'nin notu düşmedi, görünümle ilgili bir değişiklik var. Haberlerde sanki bir not düşüşü varmış gibi yansıtılıyor, bu doğru değil. Geçen hafta başka bir derecelendirme kuruluşu görünümü de değiştirmedi. Bu şekilde değerlendirmek gerekiyor. Ben acele verilmiş bir karar olarak düşünüyorum. Türkiye, tekrar eski noktasına, hatta daha iyi noktalara çok kısa sürede gelecektir" dedi.

"Seçimleri tamamladık. İktidar partisi yüzde 45 oy aldı, bundan daha fazla nasıl politik istikrar olabilir" diyen Ertaş, Türkiye'nin şu anda politik istikrar problemi olmadığını ve böyle bir riskle Türkiye'nin notunun düşürülmesinin soru işareti yarattığına dikkati çekti.

Ertaş, son haftalarda Türkiye'nin borsasına bakılması gerektiğini vurgulayarak, "Hem tahvil bonolarına hem de hisse senedi piyasasına ciddi şekilde yatırımcı girişi var. Bundan daha iyi cevap olamaz" dedi.


"MOODY'S'İN BURADA VERMİŞ OLDUĞU KARAR, EKONOMİK OLMAKTAN ZİYADE DAHA ÇOK POLİTİK UNSURLARLA İRTİBATLI"

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesine ilişkin, "Moody's'in burada vermiş olduğu karar, ekonomik olmaktan ziyade daha çok politik unsurlarla irtibatlı" dedi.

Bilen, Moody's'in Türkiye'nin not görümünü pozitiften negatife çevirmesinin piyasalarda olumsuz beklenti yaratmayacağını söyledi.

"Şu anda piyasalara baktığımızda olumsuz etki söz konusu değil" diyen Bilen, "Moody's'in burada vermiş olduğu karar, ekonomik olmaktan ziyade daha çok politik unsurlarla irtibatlı" şeklinde konuştu.

Bilen, kararın Türkiye'ye yatırım yapacaklar açısından olumsuz etki yaratacak nitelikte olduğunu ancak piyasaların bunu önemsemediğini vurgulayarak, "Bu kararın, gelecekte olumsuz sonucunu beklemiyorum" ifadesini kullandı.


"TÜRKİYE, 820 MİLYAR DOLARLIK MİLLİ GELİRE ULAŞMIŞ BİR ÜLKEDİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin devlet tahvili kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesine ilişkin, ''Türkiye, 820 milyar dolarlık milli gelire ulaşmış bir ülkedir. Devletin dış borcu yoktur ve ülkemiz güvenilir bir limandır'' dedi.

Çelik, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaretinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin devlet tahvili kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesini değerlendiren Çelik, bu tür kuruluşların zaman zaman ülkelerin notunu yükselttiğini belirtti.

Moody's'in dayandığı paradigmalara henüz bakamadığını hatırlatan Çelik, "Ekonomiden sorumlu arkadaşlarımız bunun değerlendirmesini yapacaktır'' dedi.


"TÜRKİYE YOLUNA DEVAM EDİYOR"

Türkiye ekonomisinin sağlam temellere dayandığını, seçim öncesi durgunluğun yerini hareketliliğe bıraktığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

''Allah'a hamdolsun Türkiye yoluna devam ediyor. Seçimden sonra piyasalarda ciddi bir rahatlama gözleniyor. Döviz düşmeye, borsa yükselmeye başladı. İnşallah bundan sonraki süreç çok daha sağlam olacaktır. Çok fazla detaya girmeye gerek yok. Türkiye, 820 milyar dolarlık milli gelire ulaşmış bir ülkedir. Devletin dış borcu yoktur ve ülkemiz güvenilir bir limandır. Özel sektörün borcu var, o da yatırımdan kaynaklanmaktadır."

Çelik, son 12 yılda Türkiye'ye gelen doğrudan dış yatırım sermayesinin 134 milyar dolar olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin bölgesinde en güvenli liman olduğunun verilerle ispatlandığını dile getiren Çelik, "Ülkemize 80 yılda gelen doğrudan yatırım sermayesi 15 milyar dolardır. AK Parti'nin12 yıllık iktidarı döneminde gelen doğrudan yatırım sermayesi ise 134 milyar dolardır. İnsanlar parasını yerde bulmuş değil. Bakın ben borsaya gelen sıcak paradan bahsetmiyorum. Borsaya gelip giden paradan söz etmiyorum. Yatırım sermayesinden söz ediyorum" ifadelerini kullandı.


"KİMSE KARAMSAR OLMASIN"

Birçok Avrupa ülkesinin ekonomik olarak ciddi sıkıntılar içinde olduğunu anlatan Çelik, şöyle devam etti:

''Avrupa'daki gelişmiş ülkelerin büyüme oranlarına baktığınız zaman bizim durumumuz daha belirgin şekilde ortaya çıkıyor. Bakın bizim büyüme oranımız yüzde 4 olarak açıklandı. Avrupa Birliği'nin toplam büyüme oranı ise sıfır. Hatta bazı yerlerde sıfırın altında. AB ülkelerinde borcun milli gelire oranı yüzde 100'ün üzerinde, Türkiye'de ise yüzde 35. Çok şükür her şey yolunda, onun için kimse karamsar olmasın, karamsar tablolar çizmek için de kimse özel bir gayret göstermesin''

Çelik, Türkiye'nin sorunlarını milli iradenin sağlam duruşuyla aştığını ifade etti.


ABD'DEKİ ERMENİ İDDİALARI

Bazı ülkelerin her yıl 24 Nisan'da, Ermenilerin 1915 yılında sözde soykırıma uğradığına ilişkin iddiaları parlamentolarında gündeme getirildiğini hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

''2015 yılına girerken özellikle 1915 olaylarıyla ilişkin sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bütün dünyada faaliyetlerin artacağını biliyoruz. Bununla ilgili zaten kain olmaya gerek yok. Bu her yıl aşağı yukarı ABD senatosunda gündeme gelir, Dışişleri Komisyonu'ndan geçer. Bugüne kadar defalarca olan bir şeydir. Onlar onu yapıyorsa, biz üzerimize düşeni yapacağız. Bir kere önce bunun altını çizeyim, bu Ermeni meselesi benim ihtisas alanlarımdan birisidir. Bu konuda yazılmış kitabım var. 1915'te olup bitenleri Türkiye'de iyi bilenlerden biri olduğumu sanıyorum. Bu konuda söyleyecek çok söz var ama oraya girmeyeceğim."


"TÜRKİYE AKTİF VE ETKİN DIŞ POLİTİKA UYGULUYOR"

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği inşaatına yapılan roketli saldırının hatırlatılması üzerine Çelik, "Bu terör saldırısının lanetlenmesi gerekir. Netice itibariyle etliye sütlüye karışmazsanız, hiçbir gelişme göstermezseniz kimse sizinle uğraşmaz. Büyük başın derdi büyük olur. Türkiye aktif ve etkin bir dış politika uyguluyor. Somali dünya tarafından unutulmuştu. Somali'deki insanlık faciasını dünya gündemine Başbakan Erdoğan ve AK Parti hükümeti taşımıştır. Orada Türkiye'yi istemeyenler var. Daha önce de bu yapıldı. Ama bunlar bizi yıldıramaz ve yıldırmamalı'' değerledirmesinde bulundu.

Anayasa Mahkemesinin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanununa ilişkin verdiği kısmi iptal kararıyla ilgili soruya Çelik, "Mahkemenin gerekçeli kararını görmeden bu konuda ezbere bir şey söylemek istemem. Ama muhtemelen Adalet Bakanımız, hukukçu arkadaşlarımız bunu inceleyecekler. O inceleme sonucunda partimiz tarafından bir açıklamanın yapılması daha doğru olur" dedi.


BİZE ULAŞIN