Bankalardan 'kıskaç' itirafı

Seçim öncesinde reel sektörün şikâyet ettiği bankalar suçunu adeta itiraf etti. Finans kurumlarının ocak-martta şirketleri vade ve teminat kıskacına aldığı ortaya çıktı

Bankaların 30 Mart seçimleri öncesinde şirketleri vade ve teminat kıskacına aldığı ortaya çıktı. Finans kuruluşları, Merkez Bankası'nın ocak-mart dönemini kapsayan 'Banka Kredileri Eğilim Anketi'nde işletmelere verdikleri kredilerin standartlarını sıkılaştırdığını itiraf etti.

FAİZİ ARTIR, TEMİNATI YÜKSELT

Bankalar kredi standartlarının sıkılaştırılmasına gerekçe olarak ekonomik beklentiler, teminat riskleri ve sermaye yeterliliğiyle ilgili kısıtları gösterdi. Ankete katılan bankalar, yılın ikinci yarısında da şirketlere kullandırdıkları kredileri sıkılaştırmaya devam edeceklerini bildirdi. 2014 yılının ilk çeyreğinde bankaların işletmelere kullandırılan kredilere uyguladıkları hem fiyat hem de fiyat dışı koşul ve kuralları sıkılaştırdığı gözlendi. Bankaların yüzde 76'sı ortalama kredilerden, yüzde 77'si ise daha riskli kredilerden aldığı kâr marjını artırdı. Yüzde 51'i faiz dışında alınan ücret ve komisyonları yükseltti. Yüzde 31'i teminat ihtiyacını, yüzde 4'ü de vade koşullarını sıkılaştırdı.
BİZE ULAŞIN