Akaryakıta 'jet' kapama

EPDK, ÖTV'siz jet yakıtı istasyonda satarak kârını katlayan firmaların lisansını iptal etmek için düğmeye bastı

Türkiye'nin gündemine ilk olarak SABAH'ın getirdiği akaryakıt kaçakçılığında işlemler hızlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) önceki gün piyasada 'Ready Oil' markası ile hizmet veren MMG Petrol ve İstanbul Havacılık A.Ş.'nin rafineriden aldıkları ÖTV'siz jet yakıtı pompada sattıklarını tespit etti. İdari para cezalarını Resmi Gazete'de duyuran EPDK, yaptığı düzenleme ile "havacılık sektörüne satıyorum" diyerek ÖTV'siz yakıt alan ihrakiye lisansına sahip akaryakıt şirketlerine Devlet Hava Meydanları'ndan ruhsat alma şartı getirdi. EPDK, "Uçakları resmi olarak beyan edin" dedi.

LİSANSLAR İPTAL EDİLE CEK

Söz konusu firmaların lisans iptali için de soruşturma açıldı. MMG şirketiyle ilgili soruşturmaların devam ettiğini de aktaran yetkililer, şirketin bugüne kadar bu şekilde piyasa değeri 100 milyon doları aşan 114 bin ton malı piyasaya sürdüğü iddia edildi.

KAĞIT ÜZERİNDE UÇAK KİRALIYORLAR
Uluslararası havacılık kuralları gereği uçak yakıtları vergisiz satılıyor. Kaçakçılar da kağıt üzerinde uçaklar kiralayarak aldıkları tonlarca jet yakıtını piyasada satışa sunuyordu. Bu şekilde litrede 3 TL'ye yakın kâr yapılıyordu. EPDK yetkilileri, bundan önce de 10'a yakın şirkete, aynı yöntemle kaçakçılık yaptığını tespit edip kapatma işlemi uygulamıştı. Yetkililer, 100 milyon dolarla ifade edilen yöntemin, yakıtta ulusal marker olması nedeniyle, denetimden geçebildiğini belirterek, "Şirketler jet yakıtını pompada satıyordu ve biz buna bir şey yapamıyorduk" değerlendirmesi yaptı. EPDK aynı kararda İstanbul Havacılık Ticaret Limited Şirketi'nin Aliağa ve Kırıkkale Rafinerileri'nden temin ettiği yakıtı istasyonlara verdiğini tespit ederek para cezası kesti.

BİZE ULAŞIN