Bitcoin hızla değer kaybediyor

Sanal para Bitcoin değer kaybetmeye başladı. Birkaç ay öncesine kadar 1000 dolar civarında olan sanal paranın değeri 400 dolara kadar geriledi.

İnternet dünyasının en popüler para birimlerinden olan Bitcoin hızla değer kaybediyor. Yakın zamana kadar 800-900 dolar civarında olan sanal paranın değeri 400 dolara kadar düştü.

Sanal paranın bugüne kadar indiği en düşük değer olan 400 dolar yüzde 60'lık bir değer kaybı anlamına geliyor. Bitcoin'in bugüne kadar yakaladığı en yüksek değer 1132 dolardı.

Bitcoin'in bu değer kaybının en önemli sebeplerinden biri olarak son aylarda yaşanan spekülasyonlar gösteriliyor. Dünya çapında etkisi olan Japon Mt.Gox iflasından sonra bu paranın ticaretini yapan Flexcoin'in de işlemlerini durdurması Bitcoin'e olan güveni sarstı.


DEVLETLER UYARMIŞTI

İnternette kullanılan Bitcoin ilk olarak 2008 yılında kullanıma sunuldu. Dünya çapında ilgi gören sanal para birimi internet üzerindeki birçok ticarette kullanılabiliyor. Teknik olarak takibinin yapılmasının zor olması bu paranın yasadışı işlerde kullanılmasını da beraberinde getirdi. Özellikle kara para aklama ticaretinde Bitcoin'in kullanıldığı düşünülüyor.

Birçok devletin finans kurumu Bitcoin'in kırılgan ve spekülatif yapısı nedeniyle güvenilir bir para birimi olmadığını açıklamıştı. Hatta bazı ülkeler bu para birimini yasadışı ilan etmişti.

Kaynak: Al Jazeera
BİZE ULAŞIN