G20 yeni ekonomiyi İstanbul'da çizecek

İstanbul 2015'te en kritik G20 toplantılarından birine ev sahipliği yapacak. G20 yetkilileri 2015'te ekonomi ve büyümenin konuşulacağını ve reformların masaya yatırılacağını söyledi

2015 yılı G20 toplantılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan İstanbul'da ana gündem maddesi ne Kırım ne de Suriye olacağa benziyor. G20 yetkilileri 2015'teki toplantı için ağırlıklı konunun büyüme ve gelişmekte olan ülkeler olduğunun altını çiziyor. G20 toplantılarında batı ekonomik politikalarının gelişen dünyaya etkileri ve IMF'de gelişmekte olan ülkelerin rolü konuları masaya yatırılacak. Dünya nüfusunun yüzde 66'sını ve milli gelirinin yüzde 90'ını barındıran bu 20 ülkenin kurduğu çatı örgütün ekonomide reformlar için de artık daha güçlü olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz gün yapılan G20'nin Maliye Bakanları toplantısından çıkan sonuçlar da bu tezi doğruluyor. G-20'lerin dönem başkanlığı da toplantının yapıldığı 2015 yılının başında Türkiye'ye geçiyor. G-20 dönem başkanlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devralacak. G20'nin son toplantısı Avustralya Brisbane'de yayınlanan kararlar da reform sürecinin son adımlarının atılacağı toplantı olarak İstanbul'un kritik zamanlamasını gösteriyor.

İSTANBUL DOKTRİNİ OLMALI
Örneğin 2010'da kararlaştırılan IMF kota ve yönetim reformları konusunda ABD'ye son tarih olarak 2014 sonu adres gösteriliyor. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin gelişmiş ülke para politikalarından artık etkilenmemesi için adımlar atılması gerektiği vurgulanıyor. Türk iş dünyası da 2015'te yapılacak olan liderler zirvesi için heyecan duyanlar arasında. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, "Türkiye'nin gündemine çok oturmadı ama bu toplantı çok önemli ve bizim için çok kritik bir tarihe denk geliyor. İstanbul farkını ortaya koymalı ve burada alınacak kararlar doktrin olarak kalıcı olmalı" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN