Güneşte lisanssız üretim başvuruları artıyor

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, lisanssız üretimde güneş başvurularının 345 MW’a ulaştığını açıkladı.

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye'de lisanssız elektrik üretimi başvurularında güneş enerjisinin toplamda 345 MW seviyesine geldiğini söyledi.

Merkezi Çin'de bulunan, 2012 ve 2013 yıllarını dünya pazar lideri olarak kapatan dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, Solarpraxis tarafından düzenlenen PV Elektrik Santralleri (PV Power Plants) Konferansı ve İhlas Fuarcılık tarafından düzenlenen SOLAREX 2014 Fuarı'na konuşmacı olarak katıldı.


YINGLI SOLAR'DAN AR-GE'YE BÜYÜK YATIRIM

Yingli Solar'ın AR-GE laboratuvarlarında panel verimliliğini yükseltmek amacıyla güneş hücrelerinin verimliliğini artırmaya yönelik testlerin devam ettiğini sözlerine ekleyen Uğur Kılıç şöyle konuştu:

"Verimlilik artışı panel satın alanların panellerin "toplam sahip olma" maliyetlerini de düşürmeyi sağlıyor. Yingli'nin 2020 yılında panellerde elde etmeyi hedeflediğimiz verimlilik rakamları poli kristalinde yüzde 20 üzeri, mono kristalinde yüzde 25 seviyelerine ulaşmış durumda. Dolayısıyla aynı metre kareye sahip bir panelden bundan 5 yıl sonra 15-20 watt daha bir çıkış gücü alabilmek imkanına sahip olacağız."
Türkiye'de güneşin 2030 hedefi 15 GW

BİZE ULAŞIN