Müşavirlik üsleri kurulacak

Bakan Zeybekçi, stratejik bölgelerde ticari müşavirlik üsleri kurulacağını söyledi. 10 kişiden oluşacak üsler Balkanlar, Orta Asya ve Kuzey Afrika'da yoğunlaşacak

Türkiye kültür coğrafyasında yeni bir ticaret atılımına hazırlanıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ticaret müşavirliklerinin dağınık yapılardan kurtarılıp belirli yerlere konsantre hale getirileceklerini açıkladı. Zeybekçi, Bosna örneğini vererek, "Burada bir müşavir var. Balkan Bölgesi adında bir üs kurarak yoğunlaşacağız. 10 arkadaşımızı burada görevlendireceğiz. Kuzey Irak, Balkanlar, Kafkaslar, Körfez Ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kenya girişli + 4 ülkede, Orta Asya'da da aynı şeyleri düşünüyoruz. Ülkelerin üzerine yoğunlaşacağız. Ticari müşavirliğimizde yeni bir yapılanmadan bahsediyoruz" dedi. Zeybekci yapılanma planını şöyle anlattı: "İran'da mesela bir müşavirliğimiz var. Orası bizim için çok stratejik bir pazar, 13-15 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Bunu 2015 sonu itibarıyla potansiyel olarak 35 milyar dolar görüyoruz. Bunun için Tahran'da üs kurmamız lazım."

"KÜLTÜR COĞRAFYASI" ATAĞI
Türkiye'nin tüketim alışkanlıklarını belirleyici ve tüketim ağlarını kontrol edici bir pozisyona geçmesini istediklerini belirten Bakan Zeybekçi, bu konuda kültür coğrafyasında avantajlı durumda olduklarını kaydetti.
BİZE ULAŞIN