Milletin kazancına ortak oldular

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bankalara sert çıktı. Mevduata verilen her 100 liralık faizin yarısından fazlasının ücret ve komisyon olarak geri alındığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Yanıyoruz burada. Bankalar milletin kazancına ortak oluyor" dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankalardan şikâyetçi oldu. Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Hisarcıklıoğlu, bankaların aldıkları hizmet ve komisyon ücretlerinin, mevduat için verdikleri her 100 lira faize oranla 53 liraya yükseldiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu "Eğer bu trend böyle gider, kimse buna 'dur' demezse, 5 sene sonra bankalar verdikleri faizin karşılığını 'hizmet' ve 'komisyon' deyip alacak. Bu müthiş bir vicdansızlık" dedi.

YANIYORUZ BURADA

Bir yatırım için iki kişi arasındaki alışverişte teminat gösterilen bir mal için bankaların yüzde 4 komisyon aldığını, buna karşın şirketlerin yatırımı için doğrudan bankaya gösterilen ipoteklerde masrafın sıfır olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Yanıyoruz biz burada. Bankalar milletin kazancına daha fazla ortak oldu" diye konuştu.

İNANCIM GEREĞİ FAİZ ALMAM
TOBB Başkanı, Merkez Bankası'nın faiz politikası konusunda da şunları söyledi: "Ben bugüne kadar inancım gereği faiz almadım. 'Rifat faizler düşük olsun mu?' Olsun. İşadamı olarak derim. Ama ekonomide 'olsun' demekle, emir komuta zinciriyle işler gitmiyor. Ekonominin gerekleri neyse o yapılsın. Ne bir eksik ne bir fazla."

GÜNDEM EKONOMİ OLSUN
Türkiye'nin iç gerilimlerle boş yere vakit kaybettiğini belirten TOBB Başkanı, "Siyasette bir yumuşama ortamı istiyoruz. Yumuşama olsun ki pozitif ajandamıza dönelim. Gündem ekonomi olsun istiyoruz. Önümüzde müthiş bir yol haritası var. Biz bunu yapacağımıza inanıyoruz. Yeter ki birbirimizin üzerindeki negatifliği alalım. Reform ateşini hep beraber yakmamız lazım. Onun için de kardeş kardeşle uğraşacağımıza ülkenin geleceğine bakmalıyız. Enerjimizi birbirimizle kavgaya harcamayalım" dedi. Hisarcıklıoğlu, 2015'te yapılacak G20 zirvesi için de farkındalığın artması gerektiğini bildirdi. Dünyada finans ve enerji haritası ile ticaretin kurallarının değiştiğini, orta sınıfın büyüdüğünü söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Orta sınıfta şu anda 2 milyar insan var. 2020'de bu 3.2 milyara, 2030'da 5 milyara çıkacak. Yani Türkiye için fırsat."

2 BİN 570 KİŞİYLE ANKET YAPTIK İŞADAMLARININ % 41.8'İ İYİMSER
2 bin 570 kişiyle yapılan anketten alıntılar yapan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün ülkenin geleceğine ümitle baktığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Bu iyimserliğe hepimizin destek olması gerekiyor" dedi. TOBB'un anketine katılan oda ve borsa başkanlarının yüzde 41.8'i bu yıl ekonominin daha iyiye gideceğini belirtti. Aynı kalacağını söyleyenlerin oranı yüzde 30.8, daha kötü olacağını belirtenlerin oranı ise daha kötü 27.5. Anketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, muhalefet liderleriyle de görüşme yapacaklarını bildirdi.

'ALLAH AŞKINA KALDIRIN ŞU DAMGA VERGİSİNİ ARTIK'
Hisarcıklıoğlu, oda başkanlarıyla yaptıkları ankette en acil reform yapılması gereken alanın yüzde 42.9 ile vergi çıktığını belirterek, "Kaldırın arkadaşım Allah aşkına şu damga vergisini" dedi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ABD ve AB arasında öngörülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasının dışında kalması halinde Brookings Enstitüsü raporuna göre yıllık 20 milyar dolar kaybı olacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun başkanlık koltuğunun en kısa zamanda doldurulacağını belirterek, "Bu makam için liyakat ve gönüllülük esas" dedi.

ÖZEL SEKTÖRE ALTIN MADALYA GEREK
"2013 büyümesinden memnunuz" diyen Hisarcıklıoğlu, geçen yıl protesto olan senetlerde ödeme sıkıntısı olmadığını, karşılıksız çek adedi ve tutarında da yüzde 13 azalma olduğunu kaydetti. 2012'de 126 milyon metrekare olan inşaat ruhsatlarının geçen yıl 144 milyona çıktığını vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Geçen yıl kurulan işyeri sayısı 77 bin, sigortalı çalışan sayısı 620 bin arttı. Özel sektör yatırımları da 3 milyar dolar artış gösterdi. Özel sektör altın madalyayı hak ediyor" dedi. 10 yılda Türkiye ekonomisinin yüzde 61 büyüdüğünü, buna hizmetler sektörünün katkısının yüzde 67, tarımın 5, sanayinin ise 28 olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Sanayiyi ihmal etmemek gerek" dedi.
BİZE ULAŞIN