Bozuk plağa dev tokat

S&P ve Morgan Stanley'in Türkiye'yi karalayan raporlarına iki dünya devinden tokat gibi cevap geldi. Mitsubishi ve Tesco, "Türkiye'de yatırıma devam" dedi

  • Ekonomi
  • Perşembe 17.04.2014
Türkiye seçim belirsizliğini üzerinde atmasına rağmen tıpkı bir bozuk plak gibi kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankaları aynı şarkıyı söylemeye devam ediyor. Ancak bu kuruluşların 'olumsuz' raporlarını ne piyasalar ne de dünya devi firmalar dikkate alıyor. Moody's'in Türkiye'nin kredi görünümünü negatife düşürmesine aldırmayan Borsa İstanbul dün de Morgan Stanley ve Standard&Poor's'un (S&P) açıklamalarını dikkate almadı. Morgan Stanley, büyümenin potansiyelin altında olacağı ve şirket kârlarının düşeceği iddiasıyla, Türk hisselerinin ağırlığının azaltılmasını tavsiye etti. S&P ise ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını azaltmasından en çok Türkiye ve Güney Afrika bankacılık sektörünün etkileneceğini açıkladı.

MITSUBISHI: YATIRIMA KARARLIYIZ

Bu açıklamaların hemen ardından iki dünya devi Türkiye'yi övdü. Mitsubishi Corp'un Türkiye, Ortadoğu ve Kafkaslar CEO'su Hiroshi Miyoshi, CNBC'ye konuşarak, "Türkiye'ye yatırıma devam etmekte kararlıyız" dedi. İngiliz Tesco da Türkiye'nin odak pazar olarak kalacağını bildirdi.
BİZE ULAŞIN