Dinçer: Yüksek faiz iyi değil denge gerek

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer "Yüksek faiz banka kârlarını düşürüyor. Dengeli faizden yanayız" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "faizi indirin" çağrısına Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer'den de destek geldi. Sürdürülebilir bir büyüme için çok yüksek faizin iyi olmadığını belirten Dinçer, "Dengeli ve makul bir faizden yanayız. Eksilerde bir faiz de olmamalı. Yüzde 8'lik enflasyon gerçekleşirse bunun üzerine 2-3 puan konularak nominal faiz kullanılabilir. Mevduat faizlerinin yüzde 10'larda devam edeceğini düşünüyorum" dedi. Dinçer, Türkiye'de faizlerin 10 yıldır düşük seyrettiğini ve bu süreçte bankaların yüksek kârlılık rakamlarına ulaştığını hatırlattı. Dinçer, şöyle konuştu: "8-9 aydır faizler yükseldi, kârlılık düştü. Ekonominin fazla zigzag olmadan istikrarlı yapıda yoluna devam etmesi gerekiyor."

HEDEF 18 BİN ÇOCUK

Akbank'ın 2012'de başlattığı Tasarruf Seferberliği projesi kapsamında bu yıl 18 bin çocuğa eğitim verilmesi hedefleniyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Dünyada kişi başı geliri bizden düşük ama tasarruf oranı yüzde 50'lere ulaşan ülkeler var. Bu bilinci çocukken kazanmak gerekiyor" dedi.
BİZE ULAŞIN