Fitch'ten Türk bankalarına uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Janine Dow, "Bankacılık sektöründeki sermaye yeterlilik rasyosuna bakarsak, halen bu oranın Türk bankacılık sisteminde oldukça güçlü olduğunu görüyoruz" dedi.

Fitch Ratings'in gelişmekte olan ekonomilerin bankacılık sistemleri raporuna ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dow, Türkiye'de bankacılık sektörünün kısmi risklere rağmen yüksek sermaye yeterlilik rasyosu ile güçlü bir görünüm sergilediğini söyledi.

Dow, "Türkiye bankaları için reytinglerimiz ortada. Eğer bu reytinglere bakılırsa neredeyse bütün bankalar için reyting görünümümüzün durağan olduğu görülür. İkincisi ise özellikle büyük Türk bankaları için reytinglerimizin oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bankalar yeterli şekilde sermayelendirilmiş mi diye bakarsak, Türk bankaları yeterli şekilde sermayelendirilmemiş olsaydı biz bunu zaten reytinglerimizde gösterirdik" değerlendirmesini yaptı.


"TÜRKİYE'DE KARLILIĞI YÜKSEK BİR BANKACILIK SİSTEMİNDEN BAHSEDİYORUZ"

Türkiye ekonomisinin bu yıl içinde ekonomik büyümesini yavaşlatıyor olmasının bankacılık sistemi için olumlu olmayabileceğini belirten Dow, "Daha düşük ekonomik büyüme Türk bankaları için çok iyi bir gelişme değil. Fakat şunu unutmayalım; biz herhangi bir resesyondan bahsetmiyoruz. Biz hala Türkiye'de bir büyüme hikayesinde bahsediyoruz. Biz hala Türkiye'de karlılığı yüksek olan bir bankacılık sisteminden bahsediyoruz. Türk bankacılığı sermayesini artırmaya devam edecektir" dedi.

Türk bankacılık sisteminin son yıllarda güçlü bir performans sergilediğine dikkati çeken Dow, "Biz reyting kuruluşu olarak sermaye yeterlilik oranının, en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz. Birçok banka likidite konusunda stres yaşayabilir. Fakat biz Türk bankalarının birçoğunun ılımlı oranda stresi absorbe edebilecek gücü olduğuna inanıyoruz. Bankacılık sektöründeki sermaye yeterlilik rasyosuna bakarsak, halen bu oranın Türk bankacılık sisteminde oldukça güçlü olduğunu görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


"YÜZDE 15 KREDİ BÜYÜMESİ BEKLİYORUZ"

Gelişmekte olan ekonomiler içerisinde Türk bankacılık sistemi için de bir kısım risklerin olabileceğini belirten Dow, şunları kaydetti:

"Biz daha çok düşük kredi büyümesinden kaynaklanabilecek stresten bahsediyoruz. Türkiye'de bankacılık sektöründe bu yıl için yaklaşık yüzde 15 oranında bir kredi büyümesinin gerçekleşmesini bekliyoruz. Yüzde 15 kredi büyümesi Türkiye'nin standartlarına göre yavaş büyüme sayılabilir. Bu yıl içerisinde bankacılık sektörünün kar marjları baskılanabilir. Türkiye'de bankaların çoğunun mevcut likiditesi ile olası kayıpları absorbe edebileceğini düşünüyoruz."


"TÜRK BANKALARI BORÇ ÇEVİRMEDE BAŞARILI"

Türk bankalarının her zaman kısa vadeli borçlanmasını çevirmede başarılı olduğunu vurgulayan Dow, "Uluslararası bankalardan finansman bulan Türk bankalarının bu kurumlarla olan ilişkisi son derece iyi. Türk bankalarının dış finansman bulduğu uluslararası bankalar Türkiye'nin temel yatırımcıları arasında yer almaktadır" dedi.

Fitch Ratings, bu sabah yayınladığı bir raporda gelişmekte olan ekonomilerin bankacılık sistemlerinin, önceki yıllara kıyasla daha zayıf bir performans sergileyeceği öngörüsünde bulunarak, bankacılık sisteminde aşağı yönlü risklerin Çin ve Hindistan'da en yüksek seviyedeyken Rusya ve Türkiye'de de arttığını, fakat gelişmekte olan ülkelerin bankaların kredi ölçütlerinin ekonomik değişimlere karşı güçlü tamponları olması sebebiyle direnç göstermesinin beklendiğini belirtmişti.

BİZE ULAŞIN