Tasarım tamam sıra markada

Otomotiv endüstrisine yön verecek yeni projeler, Bursa'da düzenlenen tasarım yarışmasıyla sektörle buluştu. Ancak geliştirilen güçlü tasarımlar sektörün yeni bir markaya ihtiyaç duyduğunu gösteriyor

Otomotiv sektörünün tasarım ve inovasyonla entegre bir şekilde ilerlemesini amaç edinen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB), düzenlediği 'Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı' ve 'Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nın üçüncüsü Bursa'da gerçekleştirildi.

YARIŞMAYA 600 PROJE KATILDI

Bugün de devam edecek olan etkinliğin dün Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde birbirinden ünlü konuklar otomotiv endüstrisiyle ilgili son gelişmeleri paylaştı. Başarılı proje sahiplerine de toplamda 300 bin liralık ödül verildi. Yarışmaya 600'e yakın proje başvurusu yapıldı. Katılımcılar geliştirdikleri tasarımlarla büyük beğeni toplarken, tasarımın yanı sıra sektörün markaya da ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Ödül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Otomobil markası olmayıp da gelişmiş olan ülke yok. Biz de Türkiye'nin er ya da geç, bir marka çıkaracağına yürekten inanıyoruz" dedi.

HEDEF FARK YARATMAK

OİB Başkanı Orhan Sabuncu ise sektörün 2023 hedefi olan 4 milyon adet üretim ve 75 milyar dolarlık irhracata ulaşabilmesi için 4-5 büyük yatırımın ülkeye çekilmesi gerektiğini belirtti. Etkinliğin Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da gençlere seslenerek, "Sizleri farklı düşündürmeye özendireceğiz ve farkınızla fark yaratacağız" dedi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay "Otomotiv sanayinin gücü Bursa'nın değişim ve gelişiminde öncü olacaktır" diye konuştu.

'İÇ PAZAR İÇİN ÖTV İNDİRİLMELİ'
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, yabancı yatırımın Türkiye'ye çekilebilmesi için iç pazarın büyümesi gerektiğini söyledi. Bunun için de Özel Tüketim Vergisi'nin kademeli olarak indirilmesinin şart olduğunu belirten Sabuncu, "Bu çok önemli bir adım olacaktır" dedi.

ORTAK PAZAR KURULDU
Yarışmanın Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, bu yıl oluşturdukları 'Buyer market' ile sanayici ile proje sahiplerini ortak bir pazarda buluşturduklarını söyledi. Burhanoğlu, "Türkiye'nin otomotiv sanayisinde ilk 10 ülke arasında olması gerek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN