Bankaleaks'e darbe

İlk kez SABAH'ın duyurduğu telefon ve kişisel veri dolandırıcılığına Emniyet'ten ağır darbe geldi. Milyonlarca kişiyi mağdur eden çetenin 16 adresine baskın yapıldı. 300 kişi gözaltına alındı

Son yıllarda çalmadık kapı bırakmayan telefon ve kişisel veri dolandırıcılarına operasyon yapıldı. Önceki gün harekete geçen polis, İstanbul'un farklı ilçelerinde yer alan 16 farklı adrese baskın düzenledi. Operasyonlarda aralarında call center ofislerini kuran şirket sahiplerinin de bulunduğu 300 kişi gözaltına alındı.

SIZDIRANLAR ARANIYOR
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan 179 kişi işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kişilerin milyonlarca liralık vurgun yaptığı iddia edildi. Operasyonlarda arama yapılan adreslerde, dijital uydu alıcıları, tansiyon aletleri, su tasarruf cihazları, kol saatleri, tablet bilgisayarlar, çamaşır topları, masaj aletleri ve webcam kamera gibi çok sayıda ürün ele geçirildi. Polisin operasyonlarının, ilerleyen günlerde devam edeceği belirtildi. Emniyet yetkilileri, benzer olaylarda mağdur olan vatandaşların mutlaka polise giderek şikâyetçi olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Gözaltına alınan kişiler arasında, vatandaşların cep telefonları ve özel bilgilerini söz konusu kişilere veya bir takım dolandırıcılık çetelerine veren kurum temsilcilerinin de olduğu öğrenildi.

GÜNDE 150 BİN KİŞİYE ULAŞIYORLAR
Dolandırıcıların, ellerindeki en büyük koz, kişisel verileri bir şekilde temin etmeleri. Özellikle bankalar, özel şirketler ve bazı POS makineleri sızmaların kaynağı olarak gösteriliyor. Buralardan sızdırılan milyonlarca kişisel veri, internet üzerinden yer altında kaçak faaliyet gösteren çağrı merkezlerine satılıyor. Datalar genellikle bu çağrı merkezi görünümündeki 'dolandırıcılık ofisleri'nde toplanıyor. Elinde kişinin anne kızlık soyadından kredi kartının güvenlik numarasına kadar her türlü bilgi olan dolandırıcılar, "Bankadan veya polis merkezinden arıyoruz" diyerek birçok kılıfta vatandaşı soyuyor. Bu veriler, sahte şirket kurma vakalarında da yine başrolü oynuyor. Cep telefonlarına gelen "Tebrikler. Kredi kartınızla yaptığınız ödeme ve harcamalar nedeniyle 'Konbara' puanınız 200 liraya ulaştı. Arayıp puanınızı aktifleştirin ve hediyelerinizi alın" mesajları da dolandırıcıkta kullanılıyor. Polis verilerine göre her gün yaklaşık 150 bin kişiye, kısa mesaj gönderilerek veya arayarak ulaşılmaya çalışılıyor.

KİŞİSEL VERİLERİMİZ ELLERİNDE
Türkiye'de yaşayan vatandaşların birçoğunun kişisel verileri bu tür dolandırıcıların eline geçmiş durumda. Sadece telefon ve banka bilgileri değil, hastane kayıtlarından yemek yenilen restoranlara kadar günlük hayata ilişkin tüm veriler dolandırıcıların eline ulaşıyor. Satışa çıkan veriler arasında Galatasaraylılar, Etiler'de oturanlar, performans ilacı kullananlar, Hemoroit ilacı kullananlar datası gibi özel hayatı kapsayan veriler dahi bulunuyor.

KASIM AYINDA DUYURMUŞTUK
SABAH, Kasım 2013'ten bu yana çağrı merkezleri üzerinden telefonla yapılan dolandırıcılıkların üzerine gitmişti. Milyonlarca kişisel verinin dolandırıcıların eline nasıl geçtiğini, bazı banka yöneticilerinin kişisel verilerin sızdırılmasına aracılık ettiğini, Bankaleaks başlığıyla 5 milyon kiyinin kart bilgilerinin sızdırıldığını duyurmuştu. Bilgi sızdırma organizasyonunu ortaya çıkaran savcılar, kişisel verilerin dolandırıcıların eline geçtiğini tespit etmişti.

YSK DA ALET EDİLDİ
Telefon dolandırıcılarının son numarası ise Yüksek Seçim Kurulu'nun adını kullanmak olmuştu. SABAH'ın ortaya çıkardığı haberde, vatandaşlara kimlik numarasıyla mesaj atan uyanık vurguncuların, "Birden fazla sandıkta oy kullandınız. 10 yıl hapis cezası var" diyerek para sızdırdığı yazılmıştı.

BİZE ULAŞIN