Beşiktaş borsada ikinciliği kaptı

Beşiktaş ligde ikincilik için kapıştığı Galatasaray'ı borsada solladı. Kartal 500 milyon TL'yi aşan piyasa değeri ile Fenerbahçe'nin ardından ikincilik koltuğuna oturdu

  • Ekonomi
  • Cumartesi 20.04.2014
Fenerbahçe'nin şampiyonluğunu neredeyse garantilediği Süper Lig'de, Galatasaray ile ikincilik için kapışan Beşiktaş, borsada koltuğu kaptı. Dört büyük kulübün futbol takımlarını içinde bulunduran ve hisse senetleri borsada işlem gören şirketlerinin piyasa değeri sıralamasında Fenerbahçe, Süper Lig'de olduğu gibi liderliği bırakmadı. Beşiktaş ise Galatasaray'ı sollayarak ikinci sıraya çıktı. Fenerbahçe'nin 1 milyar liralık değer ile ilk sırada yer aldığı mart sonunda, Galatasaray 491.3 milyonla ikinci, Beşiktaş 460.8 milyonla üçüncü, Trabzonspor ise 92.2 milyonla dördüncü sırada bulunuyordu. Bu ay Beşiktaş hisseleri yüzde 13, Galatasaray ise yüzde 2.2 yükseldi.

KARTAL'IN HİSSELERİ FARK ATTI

Hisseleri, Galatasaray'dan neredeyse 6 kat fazla artan Beşiktaş, bu yükselişle birlikte piyasa değerinde Galatasaray'ı solladı. 17 Nisan itibariyle Beşiktaş'ın piyasa değeri 520.8 milyon liraya ulaşırken, Galatasaray'ınki 502.1 milyon lirada kaldı. Yargıtay'ın kararının etkisiyle son bir haftadır hisseleri düşüşe geçen Fenerbahçe'nin piyasa değeri 936.2 milyon TL'ye gerilerken, Trabzonspor'un değeri ise 101.7 milyon TL'ye çıktı. Yıl başından bu yana Fenerbahçe yüzde 32, Beşiktaş yüzde 21, Galatasaray yüzde 7.6 değer kazandı. Trabzonspor ise yüzde 1 düştü. Son 6 aya bakıldığında da değer kazanan tek hissenin yüzde 16 ile Fenerbahçe olduğu gözleniyor. Aynı dönemde Trabzonspor yüzde 20, Galatasaray yüzde 16, Beşiktaş ise yüzde 8 değer kaybetti. Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyecek olması ligi ikinci bitiren takıma, bu hakkın tanınmasına neden olacak.

OKTAY ÖZDABAKOĞLU
BİZE ULAŞIN