İran elektrikte şalteri açıyor!

Son yıllarda altın ticareti ile gündeme gelen İran'dan elektrik ithalatı konusunda yeni bir süreç başladı. İran'dan elektrik ithal etmek isteyen tedarik lisansı sahibi şirketler EPDK'ya başvuru yaparken, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Elektrik alışverişinde kapasite artırıcı adımlar atılıyor. Daha fazla enterkonnekte enerji alışverişi sağlanacak. Doğalgazda da avantajlı fiyat istiyoruz" dedi. Bakan Yılmaz, İran'dan dönüş yolunda açıklamalar yaptı. Birleşmiş Milletler dışındaki, ABD ve Avrupa ülkelerinin İran'a uyguladığı yaptırımların Türkiye'yi bağlamadığını söyledi. Yılmaz, şunları söyledi:
DOĞALGAZ ALIMI Doğalgaz alımları devam ediyor. Ambargo konusunda bir kısıntı yok. Petrolü TÜPRAŞ ithal ediyor. Belli oranda azaldı. 2011'de 9.3 milyon ton ham petrol ithal edilirken geçen yıl 5.3 milyon ton oldu. Alımlar belli oranda azaldı. TÜPRAŞ ek süre almış durumda. Sıkıntı yok. Toplam petrol ithalatının yüzde 28.5'ine denk geliyor. BM'nin ambargo kararına karşı çıksak da bizi bağlıyor. Ancak Amerika, Avrupa'nın tek taraflı yaptırımları var. Bunlara uymak zorunda değiliz. Petrol alımında özel sektör muhatap. Kasım sonunda 180 günlük muafiyet almış durumda.
GAZDA AVANTAJ Geçen yıl 8.9 milyar metreküp doğalgaz ithal edilmiş. BOTAŞ'ın ithal ettiği gazın yüzde 5'ine denk geliyor. Görüşmeler sürüyor. Gaz fiyatlarında daha avantajlı fiyat istiyoruz. Bu Doğu illerinin kalkınmasına da destek verecek.

NÜKLEERDE 16 MİLYAR DOLAR YERLİ ÜRETİCİYİ BEKLİYOR
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de 2023'e kadar işletmeye alınmasını planladıkları Akkuyu ve Sinop nükleer güç santrallerinin inşaat ve işletmeye geçiş süreçlerinde 8'er milyar dolardan toplam 16 milyar dolarlık yerli yatırım öngördüklerini bildirdi. Yıldız nükleer yatırımın gerçekleşeceği üç ana kategorinin inşaat, makine ve ekipman ile elektrik aksamdan oluştuğunu belirtti. Yerli yatırım için öngörülen rakamın önemli kısmını inşaat faaliyetlerinin oluşturacağını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: "460 firmanın bu alanda faaliyet gösterebileceğini tespit ettik. Nükleer standartlara uygun ekipman üretimi için firmalarla işbirliği projeleri gerçekleştireceğiz. "
BİZE ULAŞIN