Kapasite kullanımı yılın zirvesinde

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puan artarak yüzde 74,4 ile bu yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve nisan ayında imalat sanayisinde faaliyet gösteren 2 bin 186 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen "imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı" çalışması sonuçları açıklandı.

2014 yılı Nisan ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puan artarak yüzde 74,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle nisan ayında imalat sanayinde kapasite kullanım oranı yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 75 seviyesine yükseldi.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre dayanıklı tüketim malları, dayanıksız tüketim malları, gıda ve içeceklerle ara mallarında artış görülürken, yatırım mallarında azalış görüldü.

Aynı dönemde kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 4,2 puanlık artışla yüzde 74,8, dayanıksız tüketim mallarında 0,9 puanlık artışla yüzde 72,8, tüketim mallarında 1,6 puanlık artışla yüzde 73,2, gıda ve içeceklerde 0,8 puanlık artışla yüzde 69,3 ve ara mallarında 0,3 puanlık artışla yüzde 75,9 oldu.

Kapasite kullanımı nisan ayında, yatırım mallarında 0,5 puan düşüşle yüzde 73,2 seviyesinde gerçekleşti.


EN YÜKSEK KAPASİTE KULLANIM ORANI YÜZDE 85 İLE BİLGİSAYAR, ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERİ İMALATINDA

Nisan ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 85 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 81,3 ile kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı sektörü takip etti.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 56,9 ile diğer imalatı sektörü geldi.
BİZE ULAŞIN