Barça'da futbol ekonomisi dersi

Doğa Koleji öğrencileri, futbol ekonomisini yerinde görmek için Barselona, Amsterdam ve Madrid'deki kulüpleri ziyaret etti. Yetkililer, "Gezimiz geleceğin ekonomik altyapısını hazırlamak için önemli" dedi

Doğa Koleji öğrencileri, sporun ülke ve dünya ekonomisine katkısını anlamak için Avrupa turuna çıktı. Barselona, Madrid ve Amsterdam'ı ziyaret eden öğrenciler, Avrupa'nın dev spor kulüplerine gitti. Öğrenciler burada kulüpleri tanıma, işletme şekilleri, sporun ülke ve dünya ekonomisine katkısını anlama imkânı buldu. Ajax Amsterdam Arena, Madrid Santiago Bernabeu Stadyumu ile Ventas Arenası ve Barselona Nou Camp Stadyumu'nu kapsayan, sporu daha iyi anlamayı sağlayan gezide öğrenciler futbol endüstrisinin dünya çapında milyar dolarlık gelir getiren bir sektör haline geldiğine şahit oldu.

FARKLI KÜLTÜRLERLE TEMAS
Doğa Koleji yetkilileri, günümüzde bu ekonomiyi tanıma, anlama ve kazanımlarının farkına varabilmenin geleceğin ekonomik altyapısını hazırlamak açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Yetkililer, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulunduran, "yaparak, yaşayarak öğrenim" misyonuyla eğitimlerini şekillendirdiklerini söyledi. Yetkililer, bu kapsamda günümüzün önemli ekonomik değerlerinden biri olan futbolu da öğrencileriyle masaya yatırdıklarını anlattı. Dünyanın en önemli spor tesislerini ziyaret eden öğrenciler, futbol kulüplerinin Ar-Ge çalışmaları, tesislerinin özellikleri, işletme şekilleri ve uluslararası spor kulüpleri arasında öne çıkma nedenlerini öğrendi. Öğrenciler, futbolun nabzının attığı Avrupa şehirlerini gezerek farklı kültürleri de tanıma imkânı buldu.

MİLYONLARI AĞIRLAYAN DEV STADYUMLARA HAYRAN KALDILAR
Gezi boyunca özellikle Barcelona ve Amsterdam'daki statların büyüklüğünden etkilendiklerini belirten öğrenciler, sahalardan soyunma odalarına kadar adım adım inceleme yaptı. Geziye katılan Murat Dinçer, "Barcelona'daki stadyumu gördüğümde çok etkilendim çünkü inanılmaz büyüktü ve dünyanın en iyi takımı o stadyumda oynuyordu" dedi. Deniz Kutluay, Amsterdam Arena'nın çok teknolojik bir stadyum olduğunu belirtti. Bora Kökçe, "Ajax Stadyumu'na adım attığımızda inanılmaz heyecanlandım, o kadar lüks ve büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Bu geziyle futbolun turizme ve ekonomiye büyük bir katkı sağladığını, oyundan öte bir endüstri olduğunu öğrenmiş oldum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN