Halkbank kredide 115 milyara çıktı

17 Aralık'ta yıpratılmak istenen Halkbank'a operasyon tutmadı. İlk çeyrek bilançosunu açıklayan bankanın aktif toplamı 146 milyara ulaştı. Kredilerini % 3.3 artırarak 115 milyara çıkaran banka, 530 milyon kâr etti

Halkbank, 2014 yılının ilk çeyreğinde toplam kredilerini yüzde 3.3 artışla 115 milyar TL'ye yükseltti. Bankanın nakdi kredileri yüzde 4.8 artışla 89 milyara ulaşırken, gayri nakdi kredileri 27 milyara çıktı. Halkbank, TL kredilerde sektör artışının üzerinde büyüme kaydetti. Banka, toplam TL kredilerini yüzde 6.5 artış ile 66 milyara yükseltti.

NET KâR 530 MİLYON TL

Bankanın toplam aktifleri yüzde 4 artarak, 146 milyar TL'ye ulaştı. İlk çeyrekte net kârı 530 milyon TL olan bankanın yeni genel müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, "Yılın ilk döneminde ekonomiye ilişkin oldukça mütevazi hatta aşağı yönlü beklentilere rağmen bu daralmayı teyit edecek bir öncü gösterge olmadı. Bu da banka olarak olumlu yöndeki beklentilerimizi muhafaza etmemizi sağladı" dedi.

3 AYDA 2 MİLYAR TL

Türkiye'nin potansiyeline olan inançlarını koruyarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Taşkesenlioğlu, şöyle konuştu: "Bu dönemde yatırım ve işletme sermayesi gereksinimi olan müşterilerimizin bu yöndeki taleplerini karşılamaya gayret ettik. Özellikle küçük işletmelerle esnaf ve sanatkârın krediye erişim imkânını artırdık. Esnaf ve sanatkârlara verilen krediler yılın ilk çeyreğinde yüzde 8.5 arttı. İlk üç ayda 2 milyar TL'nin üzerinde kredi kullandırdık. Böylece bankamızdan kredi kullanan toplam esnaf sayısını 300 bine ulaştırdık." 'KOBİ İhracat Atılım Paketi' ile şirketlerin dışa açılmasını desteklediklerini belirten Taşkesenlioğlu, "Reel sektöre sağladığımız desteğin yanı sıra bireyselde de öncü olduk. Bu alanda toplam kredimiz 23 milyar TL'ye ulaştı" dedi.

'Kârda olumlu seyir bekliyoruz'

Taşkesenlioğlu, faizlerdeki yükselişin yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektöründeki kârlılığı bir önceki yıla göre olumsuz etkilediğini belirtti. Faizlerin yükselmesiyle reel kesim ve bankalarda maliyet baskısı oluştuğunu anlatan Taşkesenlioğlu, şöyle konuştu: "Yılın kalan döneminde bu baskının görece azalmasını ve kâr marjlarının her çeyrek bir önceki döneme göre olumlu yönde gelişim göstermesini bekliyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye finansal sistemi ve bankalarının çoğunun baskılara dirençli olduğu yönündeki açıklamaları da bu görüşümüzü destekliyor."

Paraf 3.3 milyon tüketiciye ulaştı
Son düzenlemeler nedeniyle tüketici kredilerinde büyüme hızının yavaşladığını belirten Taşkesenlioğlu, "Bireyselde ilk çeyrekte konut kredilerine ağırlık verdik" dedi. Geçen yıl çıkardıkları Paraf'ın rakamlarını da paylaşan Taşkesenlioğlu, "Kredi kartı sayısı mart sonu itibarıyla 3.3 milyona ulaştı. Bu süreçte Paraf üye işyeri sayısı 206 bin oldu. POS sayısı ise 240 bine yükseldi" dedi. Banka, bu yıl 2 bin kişiyi daha işe almayı hedefliyor.

530 ilk çeyrek net kârı (milyon TL)
Krediler 115 milyar TL
Aktif toplamı 146 milyar TL
Esnaf kredisi % 8.5 arttı
Bireysel kredi 23 milyar TL

BİZE ULAŞIN