Hesabın kapatılması için…

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), banka nezdindeki bir hesabın, bağlı olduğu şube dışında bir şube ya da kanaldan kapama işleminin yapılabilmesi için, teknik ve hukuki bir engel bulunmadığını belirtti.

TBB; bazı üyelerinin, şube dışındaki kanalların kullanılabilmesi için altyapı çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

TBB, bankalardaki hareketsiz hesapların kapatılması hakkında açıklama yaptı. TBB, açıklamasında bon dönemde yapılan haberlerde müşterilerin hangi bankalarda hesapları bulunduğunu topluca öğrenebilecekleri bir kaynağa ihtiyaç duydukları; hareketsiz hesaplarını kapatmak için bankalara yaptıkları başvurularda hesap kapama işleminin sadece hesabın bağlı olduğu şubeden yapılabileceği yönünde yanıt alındığı bilgisi edinildiğine dikkat çekti.5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince, bankaların müşterisine ilişkin bilgilerin kendi nezdinde olduğunu vurgulayan TBB, banka müşterilerinin hesap bilgilerine topluca erişim sağlanabilecek ortak bir kaynak bulunmadığının altını çizdi. Banka nezdindeki bir hesabın, bağlı olduğu şube dışında bir şube ya da kanaldan kapama işleminin yapılabilmesi için, teknik ve hukuki bir engel bulunmadığını bildiren TBB, bununla beraber bazı üyelerinin, şube dışındaki kanalların kullanılabilmesi için altyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.


BAŞVURULARDA İSTENİLEN BELGELER

Bankaların, hesabın kapatılması için şubeden yapılan başvurularda kimlik, hesap kapatma talimatı, hesap cüzdanı ya da hesap cüzdanı kaybedenlerden alınacak ibraname talep edildiğini belirten TBB; çağrı merkezinden başvurularda çağrı merkezi kullanımı için gerekli olan kimlik doğulama bilgileri, çağrı merkezi kullanımı için gerekli olan parola ve şifrelerin istendiğini bildirdi. İnternet şubesi / ATM'lerden yapılacak başvurularda gerekli olan parola ve şifrelerin bankalarca talep edilen asgari unsurlar arasında yer aldığını ifade eden TBB; zaman zaman farklı uygulamalara yer verilebildiğine dikkat çekti. TBB, şunları kaydetti:

"-Hesapta bakiye bulunması halinde, hesap sahibinin tercihine göre hesap bakiyesinin başka bir hesaba aktarılması ya da nakden ödenmesi,

-Hesapta bloke olması, kredili mevduat hesabından doğan borç ya da otomatik ödeme talimatı, çek karnesi gibi hesapla bağlantılı başkaca ürün ve hizmetler olması halinde, blokenin kaldırılması ya da hesapla bağlantılı ürün / hizmetin iptal/iade sürecinin gerektirdiği işlemlerin yapılması. (Örneğin, hesabın aynı zamanda çek hesabı ya da üye işyeri hesabı olması, müşterinin açıkta bulunan çeklerinin ya da POSmakinesinin iade edilmesinin ardından hesap kapatılabilmektedir.)"
BİZE ULAŞIN