Rusya'dan ambargo tehdidine sert yanıt

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Matviyenko, ABD ve AB'nin tehditkâr tavrının karşılıksız kalmaması gerektiğini söyledi

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Başkanı Valentina Matviyenko, ABD ve AB'nin, Ukrayna politikası nedeniyle Rusya'ya ek yaptırım kararı almasına sert tepki gösterdi. Matviyenko, "Rusya ile tehditkâr bir dille konuşma kabul edilemez" dedi. Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Matviyenko, Batı'nın Rusya'nın dış politikasını değiştirmesi için yaptırım uyguladığını ifade ederek, "Kesinlikle buna cevap vereceğiz. Bunun için hayli geniş önlemler alacağız. Önlemleri Federasyon Konseyi destekleyecek" dedi.

YAPTIĞINIZ AYIP DEĞİL Mİ?

Matviyenko, Batı'nın yaptırımlarının Rus ekonomisini ciddi anlamda etkilemeyeceğini ifade ederken, bu tür kararların Ukrayna krizinin çözümüne katkı sağlamayacağını dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Avrupa Birliği'nin Rusya'ya ek yaptırım kararı almasına ilişkin, "Brüksel'de birileri Ukrayna'ya istikrarın bu şekilde geleceğini düşünüyorsa onlar bu ülkedeki durumu bilmiyor demektir. AB'nin kararı, yerli aşırı milliyetçi grupları, Güneydoğu Ukrayna'nın sivil halkına karşı saldırılarını devam ettirmeye teşvik edecektir. Bu yaptığınız ayıp değil mi?" ifadelerini kullanıldı.

YAPTIRIM LİSTESİ GENİŞLİYOR

AB'nin Ukrayna'daki gelişmeler bağlamında genişlettiği, birlik ülkelerine seyahat yasağı uygulanacak ve mal varlıkları dondurulacaklar listesine Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov da eklendi. AB'nin dün yaptırım uygulama konusunda uzlaştığı 15 isim, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandı. Listede Gerasimov'un yanı sıra Başbakan Yardımcısı Dimitri N. Kozak, Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Kırım Federal Bölgesi'nden" sorumlu tam yetkili temsilcisi Oleg Y. Belaventsev de var.

ÇİN, RUSYA'YA YAPILAN YAPTIRIMLARA KARŞI
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Japonya'nın bazı Rus vatandaşlarına vize yaptırımı kararı almasının cevapsız kalmayacağını belirtti. Çin ise G-7'nin Rusya'ya yönelik yaptırım kararına ilişkin, uluslararası ilişkilerde tehdit ve yaptırım uygulamasına karşı olduğunu bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, G-7 ülkelerinin de aralarında bulunduğu ilgili ülkelerle diyalog halinde olduklarını belirtti. Sözcü, Pekin yönetiminin tüm taraflara Çin'in tutumunu açık bir şekilde anlattığını vurguladı.

BİZE ULAŞIN