Alkol ve sigaraya ÖTV zammı

Alkol ve sigaraya ÖTV zammı

Yeni yılın ilk gününde, alkollü içki ve sigaradan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, biradaki maktu vergi (herkesten eşit alınan vergi) oranı yüzde 15, şarapta yüzde 16 oldu. Sigarada 2014'te 0.1875 TL olan asgari maktu tutarı 0.1971 TL'ye, maktu vergi tutarı da 0.13 TL'den 0.1871'e çıktı. Sigarada maktu vergi artışı yüzde 44.31, asgari maktu vergi artışı ise yüzde 5.12 oldu.

TÜTÜN FONU DÜŞTÜ

2015'te ayrıca cin, geneva ve votkadaki vergi artışı da yüzde 12 olarak belirlendi. Bira, üzüm şarabı, köpüklü şaraplardaki vergi artışı yüzde 10 oldu. Üzüm şarabı veya üzüm cibresinin damıtılması yoluyla üretilen alkollü içkilerdeki vergi de yüzde 5'e çıktı. Açık purolar, sigarillolar, sigaralar, enfiye ve çiğnemeye mahsus tütünlerdeki maktu vergi tutarı 0.1366'dan 0.1866 liraya yükseltildi. Bakanlar Kurulu, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını da ton başına bin 200 dolardan, 900 dolara düşürdü.

EN AZ 50 KURUŞ ZAM VAR

Sigara üreticileri, yeni vergi oranları üzerinde çalışmaya başladı. Sadece vergi değil, enflasyon ve kur artışlarının da zammı zorladığını söyleyen şirketler, sigaranın maktu vergisinde yapılan 5 kuruşluk artışı 'oldukça yüksek' bulduklarını belirtiyor. Dün acil olarak toplantıya çağrılan sigara şirketlerinin yetkilileri, her üründe olmasa da en az 50 kuruşluk zammın zorunlu hale geldiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, "Maktu vergideki 5 kuruşluk artış yüksek. Bunun sigaraya yansıtılma ihtimali güçlü. Ancak, her şirket kendi pazar payını göz önüne alarak zam yapmayabilir. Bu karar önümüzdeki dönemde verilecek" diyor.
BİZE ULAŞIN